Aktuális

Visszatér, mint a bumeráng az Igazi Vasember rakétája

Bors

Létrehozva: 2018.02.07.

<p>A XXI. században már nemcsak a PET palackot, de egy világűrbe kilőtt rakétát is újra lehet hasznosítani. A milliárdos üzletember, Elon Musk mindig mert nagyot álmodni, számára a csillagos ég sem határ.</p>

Embert vagy mű­holdat az űrbe juttatni irtózatosan drága mulatság, jelentős részben az egyszer használatos hordozórakéta miatt. Ez amilyen hatalmas összegbe kerül, olyan gyorsan enyészik el. A több száz­ezer dollárból kifejlesztett és megépített szerkezet fokozatonként elég, a leváló fokozatok a légkörbe visszahullva elenyésznek a súrlódási hőtől.

Ezért volt történelmi jelentőségű az az áttörés, amit a SpaceX nevű magánvállalat ért el múlt év márciusában. Elon Musk dél-afrikai származású amerikai üzletember cége évek óta dolgozott az újrahasznosítható rakéta kifejlesztésén, és tavaly ta­vas­szal a Falcon névre keresztelt hordozórakéta első, úgynevezett gyorsító fokozata sikeresen landolt a Földön, miután pályára állított egy műholdat.

Az újrahasznosítás a SpaceX alapfilozófiája. A NASA-val – az amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatallal – évek óta szerződésben álló gigacég ugyanis megfizethető űrrepülést szeretne. Márpedig a költségeket jelentősen csökkenti, ha egy rakétát többször is ki tudnak lőni. 

A SpaceX ugyan több sikeres visszatéréssel büszkélkedhet, de a tavaly márciusi azért volt mérföldkő, mert akkor használtak fel először újra egyszer már fellőtt rakétát. Idén januárban pedig a cég Dragon típusú űrhajója tért vissza már másodszor sikeresen a Földre két tonna rakománnyal a Nemzetközi Űrállomásról. A vállalkozás egyébként rendszeresen teljesít titkos kormányzati megrendeléseket is.

Nem ismeri a kishitűséget

A 46 éves Elon Musk nem egy földhözragadt, kishitű figura. Egyebek közt azt is kijelentette, hogy cégével szeretne hozzájárulni az állandó emberi jelenlét megteremtéséhez a Marson. Az amerikai üzletembert gyakran nevezik Igazi Vasembernek is, ugyanis több vonásában is hasonlít a képregényszereplőre: milliárdos, feltaláló, és több meghökkentő üzleti vállalkozást is sikerre vitt. Ő alapította például a Tesla Motorst is, ami elektromos autókat fejleszt és gyárt. 

SpaceX-legek

2008. szeptember 28. A cég első rakétája, a Falcon–1 az első magántőkéből megvalósult, folyékony üzemanyagú rakéta, ami eléri a világűrt.

2010. december 9. A SpaceX az első magánvállalat, amely saját fejlesztésű űrhajóját sikeresen Föld körüli pályára állít­ja, majd vissza is juttatja a Földre.

2012. május 25. A SpaceX az első magánvállalat, amely űrhajót küld a Nemzetközi Űrállomáshoz.

2013. december 3. Az első magánvállalat, ami sikeresen állít műholdat geoszinkron (a Föld forgásával megegyező irányú) pályára.

A jelenleg használatos Falcon–9 rakéta

A leszállás a rakétahajtáson alapul, az ereszkedés során a hajtóműveket több alkalommal is újra begyújtják. Ezek feladata sorrendben: a visszatérés megindítása, a rakéta hangsebesség alá lassítása, illetve a landolás végső pontján is a tolóerő fékezi a rakéta zuhanását. Ez teszi lehetővé a biztonságos földet érést. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek