<p>Rengeteg árut foglal le a NAV, de mi lesz a sorsuk? Sokakban merül fel a kérdés, miért nem kapják meg a rászorulók a zárolt dolgokat. Utánajártunk, hová kerülnek.</p>
Autó, benzin, cigi, több tonna krumpli, de papagáj is landolt már a NAV plázányi nagyságú raktáraiban – összesen több mint harmincnyolcezer négyzetméternyi területen. Jó néhány alkalommal kerül lakat alá élelmiszer is, aminek a sorsáról csak annyit tudni: megsemmisítették. Sok emberben felmerül a gondolat: vajon miért nem kapják meg a rászorulók ezeket? A válasz nem is olyan egyszerű, de maga a hivatal is gondol erre. Amit csak lehet, eljuttatnak azoknak, akiknek szükségük van rá.
Alapos vizsgálat
Néhány nappal ezelőtt több mint húsz tonna krumplit foglaltak le. Az élelmiszerekről a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) gondoskodik. Ilyenkor a hatóság semmit sem tud a termék előéletéről, például volt-e valamilyen – akár tiltott – növényvédő szerrel kezelve. Emiatt egyenként kellene megvizsgálni a szemeket, hogy kijelenthessék, fogyasztásra alkalmasak. Ez sok élelmiszer esetében lehetetlen, megromlana, mire a teszt végére érnek.
A lefoglalt árukat a bíróság kobozza el, ami után kategóriákba sorolhatók: felhasználhatják karitatív célra, eladhatják vagy megsemmisíthetik. Általában a hamis ruhákat, cipőket kaphatják meg a rászorulók. A hamisítványoknál szükség van a márkatulajdonos engedélyére is. Ha ezt megtagadja, le kell venni az emblémákat a ruhákról, már ha lehetséges anélkül, hogy tönkremennének. Ezután a Karitatív Tanácshoz kerülnek, amelynek tagja több segélyszervezet is. Ami nem alkalmas karitatív célra, vagy a törvény szerint tilos értékesíteni, megsemmisítik. Ilyenek a jövedéki termékek, a cigaretta, ital, benzin. Kivétel a nyersolaj, amit például katasztrófa esetén megkaphatnak az érintett területeken, használhatják tűzoltósági gyakorlaton, de üzemanyagként, fűtési célra is hasznosítható.
Egzotikus állatok
Rendszeresen találnak különböző rejtekhelyeken élő egzotikus állatokat is. Az ő sorsuk a legjobb, nagyrészt állatkertekbe kerülnek, tovább már nem szenvednek. Két éve például egy papírdobozban rózsás kakadura bukkantak. A madarat a Szegedi Vadasparkba vitték. De foglaltak már le papagájt, teknőst, több ezer lópiócát és kecskerákokat.
Árverést tartanak
A NAV internetes felületére felkerülnek azok a lefoglalt dolgok, amiket a szabályok szerint lehet értékesíteni. Az oldalt böngészve kiderül, hogy igazi kincsesbánya. A szántóföldtől a konyhai gépeken át sok mindenre lehet licitálni, még olyan megdöbbentő dolgokra is, mint bidé vagy sebészeti fúró.