Sürgős beavatkozásra van szükség egy új tudományos kutatás szerint. Egy nemzetközi kutatócsoport becslése alapján a "nagy csendes-óceáni szemétfolt", amely Kalifornia és Hawaii között lebeg a vízen, mintegy nyolcvanezer tonna műanyagot tartalmaz. Ez tizenhatszorosa a korábban jelentett mennyiségnek - írja az MTI.
"A műanyag-koncentráció növekszik, a helyzet egyre rosszabbra fordul" - idézte a kutatást vezető holland Laurent Lebretont, a delfti Óceán Megtisztítása Alapítvány munkatársát a BBC News. A kutató figyelmeztetett, az adatok tükrében ideje azonnali lépéseket tenni a műanyag tengerekbe áramlása ellen, az eddig odakerült hulladékot pedig el kell takarítani.
A hulladék öt óceáni térségben halmozódott fel, a legnagyobb szemétfolt Hawaii és Kalifornia között terül el. A mintegy 1,6 millió négyzetkilométeres vízfelületen úszó műanyag szemétfoltban nyolc százalék az apró műanyagszemcsék mennyisége. A becslések szerint mintegy 1,8 milliárd műanyagdarab, zömmel nagyobb a mikroszkopikus műanyagdarabkáknál, halászhálók, játékok és még műanyag WC-ülőke is van köztük.