Ön tudja, hogy többek között a glutén- és laktózérzékenyeknek is jár adókedvezmény? Ráadásul nem is kevés: évente több mint nyolcvanezret spórolhatnak egyetlen papírral.
Forrás: Thinkstock
Nemcsak a különböző fogyatékosságok és a család után jár adókedvezmény, hanem olyan betegségek után is, amelyek hatalmas kiadásokkal járnak. Ilyen például a cukorbetegség, ízületi gyulladás és az emésztőrendszeri megbetegedések, mint például a glutén- és laktózérzékenység. Ne tévesszen meg senkit, hogy bár nem annak gondoljuk, de a hivatalos papírokban ezeket a betegségeket fogyatékosságként tüntetik fel.
Keressük fel a szakorvost, aki megállapítja a betegséget és erről leletet is kiállít
Kérjük tőle az adókedvezmény igényléséhez szükséges dokumentumot
A személyijövedelemadó-bevallás időszakában juttassuk el a nyomtatványt a NAV-hoz, egy fénymásolatot a lelettel együtt pedig tartsunk magunknál az ellenőrzések miatt. Ha a munkaviszonyunk alapján rendszeres jövedelmünk van, akkor a munkáltatónk felé tett adóelőleg-nyilatkozat alapján lehetőségünk van már a fizetendő adóelőlegnél érvényesíteni az adókedvezményt.
Minden évben ismételjük meg az orvosi vizsgálatot és adjuk be az igénylésünket.
Mennyi az annyi?
– Az adókedvezmény összege változhat, mivel az mindig a minimálbér öt százaléka. Idén 82 800 forint. Ez azt jelenti, hogy havonta 6900 forintot spórolhatnak a betegek. A pénzt kérhetjük egy összegben, de akár havi lebontásban is. Utóbbihoz egy úgynevezett adóelőleg-nyilatkozatot kell kitölteni, majd eljuttatni azt a NAV-hoz – tudtuk meg a NAV illetékesétől.
Szakorvosnál jelezze
Ahhoz, hogy az adókedvezményt igénybe tudjuk venni, nem elég egy egyszerű háziorvosi igazolás, mindenképp szakorvoshoz kell fordulni. Ott az adókedvezmény igényléséhez egy külön papírt kell kérnünk a kezelőorvostól, azt kell a NAV-nak leadnunk. Ezen szerepel a betegség kezdő időpontja, valamint az, hogy az állapot végleges, vagy a későbbiekben további felülvizsgálatra kötelezett-e. Ezt a papírt mindig fénymásoljuk le, és egyet tartsunk magunknál a leletekkel együtt, mert ha ellenőrzést végez az adóhatóság, azzal tudjuk bizonyítani a jogosultságunkat.
Utólag is igényelheti
zoknak sem kell kétségbeesniük, akik évek óta szenvednek valamelyik betegségtől, de eddig nem tudtak a lehetőségről. Visszamenőlegesen maximum öt évre igényelheti a pénzt.
A kedvezményt mindenki csak a saját betegsége után veheti fel, más családtag, például gyermek vagy gondozott után nem. Viszont más adókedvezményt nem zár ki a fogyatékosság után járó összeg. Ha valakinek egyidejűleg több betegsége van, akkor is 82 800 forintot kap meg, mint az egy kórtól szenvedők.
Nem mindenkinek jár
A kedvezmény a személyi jövedelemadóra vonatkozik, vagyis csak azok kaphatják meg, akiknek adóköteles jövedelmük után adófizetési kötelezettségük keletkezett – tájékoztatta a Borsot a NAV illetékese. Így a nyugdíj, a KATA-s egyéni vállalkozás vagy a gyes mellett sajnos nem igényelhető.
Czető Brigitta szerencsés volt, amikor az orvosa diagnosztizálta a betegségét, rögtön fel is hívta a figyelmét az adókedvezményre.
– 2011-ben derült ki a laktózérzékenységem. Akkor a gasztroenterológusom szólt arról, hogy lehet ilyet igényelni. Egyébként diákmunkánál is kérhettem volna, de akkor még az iskola padját koptattam. Tavaly kiderült, hogy a laktóz mellett gluténérzékeny is vagyok, de ezt a betegséget csak a következő NAV-elszámolási időszakban tudom bejelenteni. Örülök a pénznek, segít. Van olyan ismerősöm, aki 25 éve beteg, és tőlem tudta meg, hogy igényelhet ilyet. Sajnos nem minden orvos olyan segítôkész, mint az enyém.