Aktuális

Gondolta volna? Kutyáknál is működik a kemó

Ny. A.

Létrehozva: 2018.03.31.

<p>Akárcsak az emberekben, a kutyákban kialakuló daganatok is kezelhetők kemoterápiával. Néhány típussal szemben viszont sajnos hatástalan az eljárás.</p>

Forrás: Thinkstock

Egyre több kutyánál diagnosztizálnak daganatos megbetegedést. A háttérben több tényező is közrejátszik a Kutyadaganat.com szerint.

Enyhe mellékhatások

Egyrészt fejlettebb az állatorvosi technika, így könnyebben felismerik a rákos elváltozásokat, mint régebben. A háziállatok életkörülményei is sokat javultak, emiatt megnő az élettartamuk, az idősebb szervezetben viszont ezzel együtt a daganatok kialakulásának a valószínűsége is nő.

A daganatos kutyánál nem az a feltétlen cél, hogy életben tartsák – mint az embernél –, sokkal inkább az, hogy a jó életminőségét fenntartsák. Éppen ezért a kutyák alacsonyabb dózisban kapják a kemoterápiát, így viszont a mellékhatások sem olyan súlyosak, mint kétlábú társaiknál.

– Ebeknél egyáltalán nem jellemző, hogy kihulljon a szőrük. Bizonyos mellékhatások viszont előfordulhatnak, például gyomor- és bélrendszeri panaszok, hányás, hasmenés – magyarázta a Borsnak dr. Varjú Gábor, a Szombathelyi Állatkórház orvosa, akihez számos házi kedvencet hordanak kemoterápiás kezelésre.

A bőrdaganat vezet

Akárcsak az embernél, a kutyánál is valamennyi szervben kialakulhat a rák. Leggyakoribb a bőrelváltozás, aminek a többsége jóindulatú. A szukáknál gyakorta alakul ki emlődaganat, ezek fele rosszindulatú. A szem körüli daganat ritka.

– A kutyák esetében a kemoterápiás kezelés csak bizonyos daganattípusoknál működik. Ilyenek a nyirok-, illetve a bőrdaganatok – mutatott rá az állatorvos. – Mielőtt a kezelést megkezdenénk, minden esetben tájékozódunk, milyen daganattal állunk szemben, s hogy viselkedik a szervezetben. A vérkép alapján döntjük el, kaphat-e a kutya kemoterápiát. A házi kedvencek általában hetente-kéthetente járnak hozzánk, és egy-két órát tart a kezelés, aztán hazamehetnek.

A kemoterápiás készítményeket egyrészt vénásan adják be, infúzióval vagy injekció formájában. De léteznek tabletták is, amiket a gazda otthon, állatorvos nélkül beadhat kedvencének. 

30 ezer forint havonta

Egy átlagos kutya havi gyógyszeradagja 30 ezer forintba kerül, egy kezeléssorozat ára pedig több százezer forintig is felkúszhat. A tapasztalatok ugyanakkor azt mutatják, hogy a manapság családtagnak számító kutyák felépüléséért hajlandók mélyen a zsebükbe nyúlni az emberek.

– Daganattípustól függően 80-90 százalékos a sikeres kezelési arány. A várható két-három hónapos túlélési idő pedig akár egy-két évre is elnyújtható – mondta az állatorvos. Sajnos előfordul, hogy az állat nem reagál a kezelésre, például a nyirokcsomó-daganatos kutyák 20 százalékánál nem hat a kemoterápia. Ugyanakkor van annyira fejlett a technika, hogy több daganattípusnál szinte már az elején meg tudják állapítani az állatorvosok, hatásos lehet-e vele szemben a kemoterápia vagy sem.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek