Aktuális

Hagyja békén a vakok kutyáját!

L. B.

Létrehozva: 2018.03.24.

Problémák sorát kellett átélnie az elmúlt négy évben egy látássérült férfinak a vakvezető kutyájával. Facebook-oldalán pontokba szedve mutatott rá, hogy a sokszor jó szándékú járókelők milyen galibákat okoznak tudatlanságból.

A többnyire labrador fajtájú vakvezető kutyák nagyjából kétéves korukban szegődnek látássérült gazdájuk szolgálatába. A vakok felkészülése az új társra – előképzettségüktől és lehetőségeiktől függően – egy hónaptól egy évig is eltarthat. Ha friss gazdiról van szó, természetszerűleg a kutyatartással kapcsolatos feladatokat is meg kell tanulnia. A miskolci Baráthegyi Vakvezetőkutya-iskola mindkét képzésformával foglalkozik. Az alapítvány szakmai vezetője, Komondi Piroska megtörtént esetekkel támasztotta alá az említett Facebook-be­jegyzést.

1. Tilos a kutyához

hozzányúlni, hozzászólni, bármilyen hangjelzéssel elvonni a figyelmét, odamenni más házi kedvenccel, s így megzavarni a munkában!

– Az egyik kliensünk a zebránál állva észrevette, hogy bizonytalanul viselkedik a kutyája – mesélte Piroska.

– Később derült ki, hogy a mellettük álló, veszekedő pár férfitagja a vita hevében morzsolgatta és simogatta a jószág fülét. Ezzel próbálta nyugtatni magát, de a kutya így nem tudott megfelelően odafigyelni a gazdájára, amikor indulniuk kellett volna. A gazdi érezte, hogy valaki piszkálja a kutyáját, odanyúlt, a férfi kezét is sikerült megfognia. Pár perc múlva aztán újrakezdte az illető, akinek a barátnője még rá is szólt, hogy hagyja abba, de a válasz az volt, hogy „úgysem látja”.

2. Tilos a kutyát

2. Tilos a kutyát etetni, munka közben megsimogatni!

– Még a jól nevelt labradorok is elfogadják azt, amivel megkínálják őket, ezért ez nagyon veszélyes lehet. Egyrészt elvonja a kutya figyelmét, így nem veszi észre az akadályokat, ez pedig komoly balesethez vezethet. Másrészt hasmenést is okozhat az állatnak egy falat, amihez nincs hozzászokva, és ez egy látássérültnek rettenetesen kellemetlen.

3. Csak akkor segítsünk

egy vakvezető kutyával (vagy fehér bottal) közlekedő embernek, ha az közvetlen élet-, esetleg balesetveszélyben van, vagy segítséget kér!

– Tipikus, hogy kérdezés nélkül kezdik rángatni a vakok kezét. A minap az egyik kliensünk szállt volna fel a buszra, de valaki pont azt a karját kezdte húzgálni, amelyikkel a kutyát is fogta. Majdnem orra bukott, úgyhogy közölte, hogy inkább megoldja egyedül. Ilyenkor persze az emberek megsértődnek, és lebunkózzák a vakokat.    

Melyik blöki alkalmas?

Az egy-másfél éves korukban felajánlott, fajtatiszta, egészséges labrador vagy golden retriever kutyákat két héten át a legkülönbözőbb helyzetekben tesztelik. Vizsgálják viselkedésüket forgalomban, tömegben, járműveken, zajban, kutyák, macskák és más állatok társaságában. A jelöltek körülbelül egynegyede felel meg. Könnyebb, ha a növendéket kölyökkora óta a kiképzőkkel együttműködve nevelik, úgy már nagy biztonsággal el tudják dönteni, hogy mentális képességei alapján kiképezhető lesz. Ha a szigorú állatorvosi szűrővizsgálatok igazolják a jelölt egészségügyi alkalmasságát, elkezdődhet a féléves kiképzés – olvasható a Baráthegyi Vakvezetőkutya-iskola weboldalán.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek