A köztudatban az él, hogy minden csípés betegséget hordoz magában. Ez nem igaz, mert csak minden második kullancs veszélyes.
Általában március közepétől egészen októberig kell számolnunk a kullancsveszéllyel, de idén az elhúzódó hideg miatt csak áprilistól kell tartanunk az apró vérszívóktól. Kerüljük el a bokros területeket, és ha lehet, ne a dús aljnövényzet között csatangoljunk az erdőben.
Antibiotikumot a Lyme-kórra
A kullancsok a vírusos agyvelőgyulladást és a Lyme-kórt terjesztik. Az előbbi a ritkább, több ezer kullancsból csak egy hordozza a kórokozót, és az sem mindig jut az emberbe – mondta dr. Szlávik János infektológus a Borsnak.
– Ezzel szemben a Lyme-kór egy gyakori, viszont jó indulatú betegség, ami minden második kullancsban megtalálható. Attól, hogy megcsíp valakit egy ilyen állat, még nem jelenti azt, hogy Lyme-kóros lesz. Ha viszont ezt diagnosztizálják, sem kell kétségbe esnünk: egy háromhetes antibiotikumkúra után teljesen gyógyultnak mondhatjuk magunkat – nyugtatott a szakértő.
Bőrpír után irány az orvos!
A Lyme-kór legelső tünete általában a csípés körül megjelenő, körülbelül 5–8 centis, többnyire gyűrűs alakú bőrpír, ami nagyon lassan terjed. A folt nem jelenik meg rögtön a csípés után. Néhány nappal, de akár hetekkel később is megjelenhet. Kezeletlen betegség esetén jelentkezhetnek a későbbi tünetek, többnyire térdízületi gyulladás formájában, de akár bénulásos tünetekként is.
Oltassuk be magunkat!
A vírusos agyvelőgyulladás elleni oltást – amit sokan csak kullancs elleni oltásként ismernek – még nem késő be-adatni. Ez három szurit jelent, amit háromévente kell megismételni –magyarázta az infektológus. Az oltások vénykötelesek, így mindenképp a háziorvost kell felkeresni. A vakcina darabja márkától és fajtától függően akár tízezer forint is lehet, de már az első is nyújt valamennyi védelmet.
Ne csavargassa!
Kirándulás alatt gyűrjük be a nadrágunkat a hosszú szárú zokniba, így nem tudnak a bőrünkhöz jutni az állatok. Legyen a zsebünkben kullancscsipesz, vagy kullancskanál, amivel egyszerűen és gyorsan tudjuk eltávolítani az állatot. Dr. Balaicza Erika Lyme-kórral is foglalkozó doktor felhívja a figyelmet: felejtsük el kiszedéskor a kenőcsöket.