Hat évre kapnak kerekesszéket a mozgássérültek, és ha elromlik, nem kapnak másikat. Az olcsó alkatrészek erre a piacra is betörtek.
Forrás: AFP
Szó szerint egy olimpiára való küzdelemmel ér fel, amit ma át kell élnie annak, aki valamilyen segédeszközre szorul. Ezek közül persze a legszembetűnőbb a kerekesszék. Hiába lehet ezekből válogatni, ha egyszer egy mellett döntött az érintett, már nem lehet cserélni. Akkor sem, ha kiderül, hogy használhatatlan.
Három évet sem bírt
– A fiam aktív kerekesszéke nem bírt ki három évet sem, teljesen tönkrement. Amíg javították, hetekig nem tudott volna kimozdulni sehova, ha nincs tartalékban a korábbi széke. Annak a minősége még mindig jó, pedig egy sokkal régebbi darab. Az újabbnál érezhető a minőségromlás; pletykálják, hogy kínai, silány alkatrészekből rakják össze a kerekesszéket – taglalta a Borsnak saját tapasztalatait Kovács Ágnes, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége elnöke. Édesanyaként maga is átélte, milyen nehézségekkel küzdenek a mozgássérült emberek.
Ezt kell szeretni?
Úgy véli, a jogszabályok és a lehetőségek sok esetben teljesen elrugaszkodottak a valóságtól. Nem az érintettek szükséglete határozza meg a gyógyászatisegédeszköz-ellátást. Csak egy példa: a segédeszközökre kaphatnak támogatást, ám abban sosem a sérülés fokát veszik figyelembe, hanem például azt, hogy az igénylő nevel-e gyermeket, tanul, dolgozik-e. Ha bármivel probléma merül fel, gyakran azt a választ kapják, hogy nincs más, ezt kell szeretni. A Borsnak más érintettek is azt mondták: aki nem elég felkészült, azt sokszor egyszerűen félretájékoztatják.
Százezer forintos önrész
Elméletben a gyógyászati segédeszközök biztosítják a mozgássérültek számára, hogy minél könnyebben részt vehessenek a mindennapi életben. Magyarországon több mint egymillió ember számít valamilyen módon korlátozottnak a mozgásában. De nem csak művégtagokra vagy kerekesszékekre van szükségük, van, akinek gyógycipő, fürdetőszék, fürdetőpad vagy egészségügyi betét tudja könnyebbé tenni az életét. De a látássérültek botja ugyanide tartozik, amin jelenleg 27 százalék az áfa. – Nagyrészt idősek szorulnak ezekre. Az aktív korúak megkapják a közgyógyászati ellátást, ám a nyugdíjasoknak ez nem jár alanyi jogon. Fizetnünk kell. Ha 75 ezer forintnál több a nyugdíj, mi álljuk az önrészt. De ez akár 100 ezer forint is lehet egy olyan széknél, ami majd egymillió forintba kerül. Ez rengeteg, nehezen tudjuk kifizetni – mondta a Borsnak egy érintett nyugdíjas asszony.
Túl nagy volt a műláb
A Bors nemrégiben mutatta be József történetét, akinek teljesen alkalmatlan műlábat készítettek. Ugyan méretet is vettek és majdnem két hónapot kellett várnia a protézisre, ám amikor megérkezett, akkor jött a feketeleves. Szó szerint lötyögött a lábán, így a végtagot egyáltalán nem tudta használni. Hiába jelezte a problémát, nem cserélték ki. Ha újat szeretne, az 4-500 ezer forintjába kerülne.