Aktuális

Mitől bio a bio?

Zs.V. 

Létrehozva: 2018.03.23.

<p>Bio, öko, organikus. Önnek mi jut eszébe ezekről a szavakról? Fogadjunk, az, hogy drága, olykor kukacos,  de egészséges!</p>

Mitől bio a bio?

Forrás: MTI

Ma már szinte trendi biotermékeket vásárolni, a piacokon, de még a hipermarketekben is hatalmas betűkkel hirdetik ezeket a zöldségeket, gyümölcsöket és termékeket.

Az „egészséges” üzletekről nem is beszélve. A bio néven ismert zöldségek és gyümölcsök lehet, hogy kisebbek és csúnyábbak, mint társaik, mivel a termesztők nem használnak olyan szereket, amelyek befolyásolják a nagyságukat és a kinézetüket. Mielőtt a kasszához vinnénk az árukat, keressük rajtuk a hitelességet igazoló logót! 

A házi nem organikus

Ha valaki nem permetezi a kiskertben a zöldséget, gyümölcsöt, azt még nem adhatja el biotermékként, mert nincs hitelesítve. Kovács Gergely Károly, a Kék Kuvik Biogazdaság munkatársa lapunknak elmondta, a szakmabeliek inkább az öko elnevezést használják.

– A biotermelés nem azt jelenti, hogy a termelők nem használnak semmilyen anyagot, például permetszert, csupán annyit, hogy ezek a környezetre nem károsak, úgynevezett szerves anyagok. De van olyan gazdálkodás, ahol semmit sem használnak.

Gyakorlatilag csak a gyomirtás történik kézi munkával, a gyors ütemű fejlődésnek köszönhetően már akár betegség vagy rovar ellen is lehet hitelesített, a környezetre nem káros anyagokat használni.

A piacon kérjen tanúsítványt!

A csomagolatlan termékeken természetesen nem kötelező az EU BIO logó és a tanúsító szervezet feltüntetése.

Önnek, mint fogyasztónak, ilyen helyzetben joga van kérni az eladótól a bioeredetet igazoló minősítő tanúsítványt és annak mellékletét vagy informálódhat a jelölésen feltüntetett ellenőrző szervezetnél.

Mit jelent az, hogy bio?

A bio, az öko és az organikus ugyanazt jelenti, ugyanis hasonló eljárással készülnek. – Ha ezekkel találkozunk akkor biztosak lehetünk benne, hogy jó minőségű termékkel van dolgunk, mert a megnevezéseket európai uniós rendelet szabályozza – kezdte a Borsnak Abonyi Orsolya dietetikus.

– Jelentésük, hogy a termékeket ellenőrzött körülmények között, környezetkímélő módon állították elő, ami a szervezetnek is jó.

Az utolsó ellenőrzést végző szervezet logója is felkerülhet a csomagolásra. A magyar szervek mellett az EU-s logót is kereshetjük a terméken

Egészséges gumicukrot tessék!

Nem csak biozöldségeket, gyümölcsöket és tejtermékeket vásárolhatunk. Meglepő, de léteznek bioédességek is. Már vannak így készült gumi- és karamellás cukrok, sőt még ilyen csokoládét is találhatunk. Ezek előállításhoz is mind természetes, ellenőrzött gazdálkodásból származó alapanyagokat használnak, így kerülhet a csomagolásra a pecsét.

Nem tartalmaz káros anyagot

Ha az egészséges életmódot választjuk, akkor érdemes elgondolkodni a bioételeken, mivel ezekben nincs a szervezetünkre nézve káros anyag. – Sokszor elfelejtjük, hogy az életmódváltás az ételek minőségéről is kell, hogy szóljon. Igaz, hogy ezt meg kell fizetni, de érdemes kipróbálni a biotermékeket.

Tegye vissza, ha nincs plecsni!

Hiába megyünk el a piacra, és veszünk egy termelőtöl zöldséget vagy gyümölcsöt, az nem bio, ha nincs hitelesítő dokumentuma vagy pecsétje a Hungária Öko Garancia Kft.-től vagy a Biokontroll Hungária Kft.-től.

A tényleges vásárlás előtt forgassa meg a becsomagolt árukat, és keresse rajta a hitelességet igazoló pecsétet!

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek