Nyakunkon a tavasz, s ezzel a nagy lakásfelújítási, -építési időszak is elkezdődik. De mit tehetünk, ha nem azt kaptuk a pénzünkért, amit vártunk?
Forrás: mti
Biztosan ön is hallott már olyan történeteket, hogy egy ismerősnél a munkások szakszerűtlenül végezték el a feladatot, amit vállaltak, s ez aztán jócskán okozott fejtörést a megrendelőnek. Jobb esetben sikerül elérnünk, hogy saját költségükre kijavítsák a hibájukat, de előfordul olyan is, hogy felszívódik az iparos, és kezdhetünk futni a pénzünk után. No, és mi van akkor, ha a kontár munka miatti probléma csak hónapokkal később jön elő? Számla nélkül felejtős Az első és legfontosabb, hogy a vállalkozótól mindenről kérjen számlát, és felejtse el a szóbeli megegyezést. Még a megbeszélt határidőket is dokumentálja.
– Ha nemet mond a mester a számlaadásra, gondolkodás nélkül keressen mást, mert számla nélkül még reklamálni sem tud. A másik legfontosabb dolog, hogy pénzt csak átvételi elismervénnyel együtt adjon ki a kezéből – kezdte a Borsnak dr. Újvári Zoltán ügyvéd, aki elárulta: a felújítási munkálatokra két év kellékszavatosság vonatkozik.
– Ez azt jelenti, hogy a mesterember két évig felelősséggel tartozik a munkájáért. Az iparos felelőssége objektív, ez azt jelenti, hogy független attól, tudta-e, hogy hibásan elvégzett munkát adott át a megrendelônek vagy sem. Tehát a jóhiszemű vállalkozó is felel a hibás teljesítésért a vevővel szemben – magyarázta az ügyvéd. Papírt, tollat elő! Régen még elég volt „lepacsizni” szóban a munka részleteit a mesteremberrel, ma már viszont elengedhetetlen, hogy írásba foglaljanak mindent, ami a munkával kapcsolatos. Legyen benne a kezdés, a tervezett befejezés, a kialkudott ár és az is, hogy melyik fél állja az anyagot. Az ügyvéd kérdésünkre elmondta, az átadott munka után a panaszt is írásban nyújtsuk be.
– Mindig mindennek legyen nyoma. Legjobb, ha e-mailben küldjük, vagy tértivevénnyel adjuk fel a panaszunkat a vállalkozónak. Ha a felújítás nem lett megfelelő, több lehetőségünk van. Kérhetjük az iparostól a munka kijavítását, a közösen megállapított javítási költséget levonhatjuk a vételárból vagy elvégeztethetjük más szakemberrel a javítást a vállalkozó költségére – mondta el az ügyvéd. Ha pedig nem tudunk dűlőre jutni a szakival, ügyvéd mellett a Békéltető Testület lehet a segítségünkre.