<p>Három éven keresztül gyermekenként akár havi 14 ezer forintot kaphat az államtól a cserben hagyott szülő. Ha a fiatal ugyan suliba jár, de elmúlt 18 éves, és bukdácsol, annyi lehet a járandóságnak.</p>
Forrás: Thinkstock
Már megint nem fizeti a gyerektartást, pedig megígérte, hogy fogja. Hihetetlen, hogy vígan éli az életét, de a gyerekeit nem segíti – szoktuk hallani.
Ugyanezzel a problémával írt levelet a Borsnak egy kétségbeesett édesanya, aki tanácsot kért, mert nem tudja, hogyan vasalja be egykori párján a bíróság által megítélt gyerektartást. A férfi csak ígérget, az asszony pedig egy éve vár a segítségre.
– A gyermektartással kapcsolatos ügyeket mindig vigyük a bíró elé, hogy legyen határozat a kezünkben, így biztosíthatjuk magunkat a későbbi kellemetlenségekkel szemben. Először kérvényezzünk végrehajtási eljárást. Ez esetben csak egy papírt kell kitöltenünk, majd leadni azt a bíróságon – kezdte lapunknak dr. Illés Blanka családjogi ügyvéd.
Az elmaradt gyerektartás visszamenőleg is követelhető. Előfordulhat olyan, hogy a szülő ideiglenesen nem tudja teljesíteni a kötelezettségét, mert mondjuk kirúgták vagy megszűnt a munkahelye.
– Más a helyzet, ha valaki tudna fizetni, de nem akar. Akkor az összeget letilthatják a munkabéréből, de csak a fizetése ötven százalékáig. Ha ez kivitelezhetetlen, mert például nincs számlaszáma, akkor akár a vagyontárgyait is elárverezhetik – magyarázta az ügyvéd.
Kisegítik a bajba jutott szülőt
– Ha valakinek van egy bírósági végzése, de a másik szülő legalább hat hónapja nem fizet, és eredménytelen volt a végrehajtás is, akkor beadhatunk egy kérelmet a gyámhivatalnak. További feltétel, hogy a családban az egy főre jutó jövedelem nem haladhatja meg a mindenkori öregségi nyugdíj összegének a kétszeresét, ami összesen maximum 57 ezer forint. Ebben az esetben kérhetjük az államtól a tartásdíj megelőlegezését, akár visszamenőleg is. Ez az összeg nem lehet az öregségi nyugdíj legkisebb összegének a felénél több, tehát körülbelül 14 ezer forint havonta gyermekenként. Vigyázat, a megelőlegezési tartásdíjat a tartásra kötelezettnek vissza kell fizetni! – hívja fel a figyelmet dr. Dobozy Lilla ügyvéd, aki elárulta: az állam maximum kétszer három évig folyósítja a pénzt.
Hogyan határozzák meg az összeget?
Nemcsak a szülők bejelentett jövedelme számít, hanem a tényleges bevétel és a vagyon is. Emellett a bíróság figyelembe veszi a gyermek megszokott életszínvonalát is. Ez azt jelenti, hogy a gyerektartásba bele kell számolni például a gyermek különóráit és egyéb kiegészítő foglalkozásait is, mert azok pénzkiadással járnak.
Meddig jár a gyerektartás?
A gyerektartást az utód 18 éves koráig kell fizetni. De ha folytatja a tanulmányait nappali képzésen, akkor úgynevezett nagykorú rokontartás jár utána, ami nagyjából ugyanannyi, mint a tartásdíj. De ezt sem lehet a végtelenségig húzni, csak 25 éves korig. Befolyásolja az összeget, ha a gyerek diákmunkán van. Ilyenkor felmérik a havi jövedelmét. Ezt kell kiegészítenie a szülőnek, hogy a gyerektartás összege kijöjjön.
És vajon mi történik akkor, ha mondjuk gyermeke lesz annak, aki után jár a gyerektartás?
– Akkor jön az úgynevezett unokatartás – vágta rá dr. Illés Blanka ügyvéd. Ez nem azt jelenti, hogy ilyenkor a gyermektartás elveszik, hanem azt, hogy pluszban kell fizetni még az unoka után is. – Annyiból könnyebb a helyzete a szülőknek – ilyen esetben nagyszülőknek – hogy az unoka után a négy nagyszülő vagyona és fizetése alapján osztják szét a gyermek megélhetéséhez szükséges összeget – magyarázta a szakember.
- betöltötte a 18. életévét, és nem tartja a kapcsolatot a gyerektartást fizető szülővel
- betöltötte a 18. életévét, de nem tanul tovább, tehát keresőképes
- betöltötte a 18. életévét, de még tanul, viszont bukdácsol
- betöltötte a 25. életévét