<p>A húsvéti sonka vásárlása, kiválasztása bizalmi kérdés. Nem mindegy, milyen forrásból származik. Kérje ki hentese tanácsát!</p>
Forrás: Zsolnai Péter
Hiába olcsóbb a boltokban kapható hús, jobban járunk, ha inkább a minőségi árut vesszük meg. Egyenesen a hentesektől tudtuk meg, hogy milyen húsokat érdemes keresni az ünnepi asztalra.
Már a vásárlásnál eldől, hogy a húsvétra beszerzett sonkánk milyen ízű lesz. A bevásárlóközpontok sajnos zsúfolásig vannak a rossz, silány minőségű, vizes, felpuffadt sonkákkal.
Sok vásárló észre sem veszi, hogy átverik, mert amit megvesznek olcsón, tulajdonképpen manipulált élelmiszer. Adalékanyagokkal fecskendezik, állományjavítókkal turbózzák, és eladják sonkaként a sonkaszerű valamit.
Hentesünk most lerántja a leplet
Mindenki azt tanácsolja, a hentesnél kell vásárolni, mivel fontos, hogy a sonka megbízható forrásból érkezzen.
– A bevásárlóközpontokban rengeteg rossz minőségű termékkel bombázzák a vevőket. A probléma ott kezdődik, hogy ezek a húskészítmények olcsók ugyan, de nem minőségi termékek. Úgy nyernek harminc-ötven százalékot az eredeti árból, hogy a gyártástechnológiát felgyorsítják, vízzel pumpálják a húsokat. A vákuumcsomagolás is azért van, hogy a sonka ne veszítsen a súlyából – árulta el a titkot Eszes Gábor, a Petró húsbolt munkatársa.
Széles a sonkaválaszték
Szinte minden háztartásban másfajta hús kerül az asztalra, mindenki a saját szájíze szerint válogat.
– Füstölt csülök, füstölt tarja, darabolt vagy füstölt comb és lapocka fogy a legjobban húsvétkor. A füstölt lapocka olyan, mint a parasztsonka, csontos, és kisebb a mérete. A parasztlapocka és a parasztsonka, azaz a comb is csontos – mondta el lapunknak Petró Gábor hentes.
A kínálatból a legolcsóbb a füstölt csülök, aminek kilója 1600 forint, utána következik a kötözött sonka, ami vagy combból vagy lapockából van, ennek ára 2000 forint.
A füstölt tarja kilója 2600 forint, de ez is nagyon keresett, ugyanúgy, mint a szívsonka, aminek kilója 2800 forint. A csontos parasztsonkát 2800 forintért kínáljuk, a parasztlapocka kicsit olcsóbb, ennek 2500 forint kilója – tette hozzá a hentes.
A szárnyaskedvelők sincsenek bajban az ünnepekkor. – Akik csak szárnyasból készült terméket vesznek, azok általában ilyenkor füstölt pulykacombot vagy füstölt libát kérnek tőlünk.
A magyar szürke szarvasmarha nagy valószínűséggel a honfoglaló magyarsággal együtt érkezett a Kárpát-medencébe.
– A szürke marha sonka igazi kuriózum – mondta el a Borsnak a Hungaricumok, magyar húskülönlegességek munkatársa. – Most érkezett hozzánk is, sokan fogyasztják, akik felekezeti okokból vagy az ízvilág miatt nem választanak disznóhúsból készült terméket. A mangalicasonkánk is gyönyörű, nem is gondolnák, milyen nagy igény van rá.
Az eladók is azt tapasztalják, hogy a minőség már fontosabb az árnál. – Nálunk a házi füstölt, kötözött fogy a legjobban, ennek 2980 forint a kilónkénti ára. Egyre nagyobb a kereslet a minőség iránt – mesélte Blénessyné Bégány Matild, a Kézműves Húsok szakértője.
Használja fel a maradékot!
A húsvét a második legnagyobb ünnepünk, így sokszor előfordul, hogy túlértékeljük a helyzetet, több sonkát veszünk, nehogy szégyenben maradjunk a vendégek előtt. Semmi sincs veszve, a főtt sonka hetekig eláll a hűtőszekrényben, majd apró taktikákkal felhasználhatjuk azt tésztákhoz, főzelékek mellé, lepiríthatjuk olajon alapíznek, vagy készíthetünk belőle leveles tésztába tölteléket. Rakott ételekbe is kiváló alapanyag, de leveshez is használhatjuk.