Aktuális

A Bors utánajárt - Miért van ennyi kullancs a városban?

P. Zs.

Létrehozva: 2018.04.20.

Már erdőbe-mezőre sem kell kimenni ahhoz, hogy az ember találkozzon az undok, betegségeket terjesztő vérszívókkal. Elég levinni a gyereket vagy a kutyát egy budapesti lakótelepi játszótérre, tuti összeszed két-három kullancsot.

Forrás: Thinkstock

Egyre több helyen hemzsegnek a Lyme-kórt, meg vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladást is terjesztő kullancsok, amikről ránézésre persze nem látni, hogy fertőzőek-e. Sokan – főleg az állatokban – észre sem veszik őket, és miután a parazita belakmározott a vérükből, egyszerűen továbbállnak.

A kutyások is okolhatók

– A felelőtlen kutyatartóknak is óriási sara, hogy az elmúlt 25 évben az egész országban elterjedtek a kullancsok – magyarázta a Bors érdeklődésére dr. Kapiller Zoltán, a Magyar Kullancsszövetség Közhasznú Egyesület elnöke.

– Egyrészt nem elég időszakosan védeni a kutyákat és macskákat megfelelő szerekkel, komolyan kell venni az állatorvosok tanácsát az egész éves védekezésről. Másrészt, ha nem vizsgálják át az ebet, miután kirándultak vele, és nem szúrják ki a kullancsot benne, az élősködő jóllakottan elhagyja a gazdatestet, és néhány nap múlva már le is teszi a háromezer petéjét. Így tudtak a kullancsok az ország nyugati feléből mindenhová, egész Nyíregyházáig elterjedni.

Nincs irtás vegyszerrel

Az is igaz, hogy gyakorlatilag az elmúlt 30 évben elvétve volt igazán kemény tél, emiatt nem fagytak el a kullancsok. A 6–8 fokos enyhe időben vidáman mocorogtak, a felszínen is átvészelték a telet.

Így már egész évben lehet velük találkozni, igaz, a hideg évszakban kevesebb velük a probléma. Mindenkinek a tavaszi időszak hozza az első sokkot, amikor egy-egy kisebb kirándulás után akár többet is kiszednek magukból, de a házi kedvenceikből is.

Emellett 2010-ig volt ellenük egy permetszer, ami egy területet néhány hétre nagyrészt mentesített a vérszívóktól. Igaz, európai uniós rendelet nem tiltja a szer használatát, de „polgári felhasználásának” engedélyeztetési eljárása túlságosan költséges lenne a vegyipari cégek számára.

A szakértő szerint egyébként ennek a szernek akkor lenne hatása, ha a parkokat, köztereket, kiskerteket, a városok zöld területeit rendszeresen permeteznék. Még az olyan forgalmas helyeket is, mint a budapesti Margitsziget és Városliget.

Nem is tudják, mennyi van

Talán meglepő, de nincs adat arról, hogy mennyi kullancs lehet az országban. A legfőbb oka ennek az, hogy rejtőzködő életmódot élnek, így meg sem lehet becsülni a számukat. Szaporodásukra azonban abból lehet következtetni, hogy mennyi megbetegedést regisztráltak.

A legritkább, de rettegett fertőzés a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás (kullancs-encephalitis), a másik legismertebb betegség a Lyme-kór. Az Országos Epidemiológiai Központ adatai szerint 2016-ban 1319 Lyme-kóros esetet jelentettek, tavaly pedig 1445 regisztrált beteg volt. Kullancs-encephalitist 2014-ben 31-et, 2015-ben 24-et, 2016-ban pedig 19-et jelentettek.

Mit tehetünk? 

A Lyme-kór ellen nincs megelőző gyógyszer, egyedül az odafigyelés. Ha a természetbe megyünk, ruhánk legyen zárt, illetve a különböző kullancsriasztó spray-k, kenőcsök használata is segíthet távol tartani őket. Védőoltás az agyhártyagyulladás ellen van, ám ez nem a vérszívó távol tartására szolgál, hanem megelőzi a vírusos megbetegedést.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek