Veszélyes lehet az öndiagnózis, legjobb, ha orvoshoz megy.
Forrás: Thinkstock
A drogériákban és az áruházakban is kaphatunk gyorsteszteket pár száz forintért a betegségek kimutatására. Mennyire hitelesek ezek?
Vércukormérő csík, koleszterinmérő tesztcsík, lisztérzékenységi teszt, Candida-gyorsteszt, hüvelyfertőzésteszt és többek között ezerféle gyorsteszt a terhesség megállapítására. Ezekkel a termékekkel találkozhatunk a gyógyszertárakban, drogériákban.
Európában a lakosság hatvan százaléka használja az internetet egészséggel kapcsolatos információk keresésére, és az esetek kétharmadában az eredmény téves diagnózis.
Allergiatesztek a patikában
Gyógyszerészek mondják, az allergiatesztek például beutaló, recept és laboratóriumi vizsgálatok nélkül már otthon is elvégezhetőek. A gyógyszertári forgalomba kerülő, ujjbegyvérből elvégezhető gyorstesztek segítségével az allergiás reakció jelenléte igazolható, illetve a fűpollennel, poratkával, macskaszőrrel és -hámmal, tejfehérjével vagy tojásfehérjével szembeni allergia mutatható ki.
A felnőtt lakosság mintegy három százaléka ételallergiás, a gyermekek hat-tíz százalékánál fordul elő ételallergia a három leggyakoribb allergént, a tejet, a tojást és a mogyorót tekintve.
A beteg otthon is elvégezhet vizsgálatokat
Vajon mennyire pontosak ezek az otthon elvégezhető, diagnózist nyújtó készítmények? Rengeteg ember keresi a gyors és egészségügyi szempontból megbízható válaszokat kérdéseire.
– Nagyon sokféle tesztet lehet kapni a gyógyszertárakban is. Közös jellemzőjük, hogy a beteg az otthonában elvégezheti a vizsgálatokat, és pozitív esetben szakemberhez fordul. A betegek szűrési céllal vagy panasz esetén végzik el a teszteket. Kifejezetten örömteli, hogy ezekhez a hozzáférés egyre szélesebb körű.
A tesztek minősítését megfelelő cégek végzik (pl. CE minősítés). Az orvostechnikai eszközminősítés esetén a teszt megbízhatóan alkalmazható – mondta el lapunknak dr. Balogh Illés, a Budapest Plasztikai Intézet endokrinológus, nőgyógyász szakorvosa.
A terhességi tesztek megbízhatóak
Sok esetben érdemesebb magánrendelőbe menni, mert bizonyos betegségek kiszűrésére szolgáló tesztek drágábbak, mint gondolná.
– Ha van Candida-teszt, az bizonyára szélhámosság, mert az óriási laikusfigyelemnek örvendő Candida-betegség nem is létezik. Az igazi candidózis egészen más, intenzív osztályos kezelést igénylő, életveszélyes, gyakran halálos gombafertőzés, amit súlyosan károsodott immunitású, pl. AIDS-es betegek kapnak el. Ezt ugye nem diétával kell gyógyítani, hanem igen drága és nem veszélytelen gomba elleni antibiotikumokkal.
A terhességi tesztek bizonyára megbízhatóak. Van székletvér-vizsgálati teszt, ami megbízható, ötven éves kor felett évente el kellene végezni, mert elég jó eséllyel ki lehet mutatni vele a vastagbélrákot. Ennek korai felismerése valóban életmentő lehet. Amennyiben a családban volt már vastagbélrák, akkor negyvenéves vagy esetleg még annál fiatalabb kortól indokolt az évenkénti vizsgálat.
Ma már sok magánlaboratórium is végez ilyen vizsgálatokat, ezek ára alacsonyabb, mint a patikában vásárolható teszt, és az eredmény is megbízhatóbb – árulta el lapunknak Lakos András MTA doktor, infektológus.
A Lyme-teszt nem mutat valóságos eredményt
– Létezik a kullancs vizsgálatára forgalmazott borrelia- (Lyme-) teszt, ami több okból is szélhámosság. Egyrészt, a kifejlett kullancsok ötven százalékában ott van a kórokozó, emiatt minden kullancsot fertőzőnek kell tekinteni, nincs értelme a vizsgálatnak.
A negatív teszteredmény nem zárja ki, hogy a kullancs mégis fertőzött volt. Másrészt a fertőzött kullancs is csak két százalék valószínűséggel képes megfertőzni az embert, tehát a pozitív lelet esetén kilencvennyolc százalék valószínűséggel indokolatlan rettegés, vizsgálatok, végül felesleges antibiotikumkezelés következnek.
Van olyan teszt, ami az emberi vérből mutatja ki a Lyme-kórt, ez használhatatlan. A professzionális laboratóriumi vizsgálatokkal is rengeteg baj van, elméletileg is elképzelhetetlen, hogy egy gyorsteszt megbízható eredményt adjon – mondta Lakos András.