<p>Több ezer tacskó témájú tárgynak ad otthont egy nemrég nyílt múzeum. Hazánkban évente nyolcszáz tacsikölyköt törzskönyveznek.</p>
Németországban létezik egy mondás, ami úgy hangzik: Légy olyan hűséges, mint egy tacskó! És nemcsak ez testesíti meg a németek tacskók iránti rajongását: a bajorországi Passauban nemrég nyitották meg az első tacskómúzeumot. Mindenhonnan, még a lábtörlőről is ezek az ebek néznek a látogatókra, s több mint 4500 aranyozott, porcelán- és kötött tacskó kapott helyet a létesítményben.
– Az elmúlt 25 évben mi magunk gyűjtöttük össze a kiállított tárgyak egy részét, tavaly ősszel pedig egy egész kollekciót vásároltunk egy belga gyűjtőtől – mesélte Josef Küblbeck és Oliver Storz. Ők virágkereskedéseiket adták fel, hogy életre hívják a tacskómúzeumot.
Német ikon
A tacsiknak igen gazdag történelme van Németországban. Ugyanolyan ikonok ott, mint a magyaroknál a pulik. 1888 óta létezik a Német Tacskóklub, ami ma már húszezer tagot számlál. A 60-as, 70-es években a német középosztály tagjainak körében hatalmas népszerűségnek örvendett ez a fajta. Az 1972-es müncheni olimpia kabaláját, Waldit is tacskóról mintázták. Az utóbbi időben viszont lankadt a fajta iránti lelkesedés, épp hogy bekerül a harminc legkedveltebb kutyafajta listájára.
Napóleon alvótársa
Nemcsak Németországban, a világon másutt is imádják ezeket a mókás hurkakutyákat. Hírességek s a történelem nagyjai tartották egykor házi kedvencként. Napóleon gyakran tacskójával egy ágyban pihent, de a híres festő, Picasso, az amerikai elnök, John F. Kennedy és a zseniális tudós, Albert Einstein is tartott tacskót.
A világ esze
Magyarországon évente 700-800 kis tacskót törzskönyveznek a Magyar Tacskótenyésztők Egyesületének adatai szerint. – Nagyon szimpatikus, hogy múzeumuk is van már. Személyes véleményem, hogy a tacskó a világ esze. Nagyon népszerű a vadászok és azok körében is, akik csak kedvtelésből tartanak kutyát – osztotta meg a Borssal Mogyorósi István, az egyesület elnöke.