<p>Tíz ember meghalt, 150-en megsérültek és 400-an maradtak otthon nélkül, amikor kiöntött a vörösiszap Ajkánál. Az ország egyik legmegrázóbb katasztrófája után nyolc évvel sem találtak felelőst a hatóságok. </p>
2010. október 4-én tíz emberéletet követelt az ajkai ipari szerencsétlenség és környezetkárosító katasztrófa, amit az okozott, hogy átszakadt a Mal Alumínium és Termelő Zrt. tulajdonában lévő Ajkai Timföldgyár vörösiszap-tárolójának gátja. A kiömlő, több mint egymillió köbméternyi iszap elöntötte Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely alacsonyabban fekvő területeit. Az erősen lúgos, maró ipari hulladék körülbelül 40 négyzetkilométeren terült szét, felbecsülhetetlen gazdasági és ökológiai károkat okozva. Tíz ember meghalt és több mint százötvenen szenvedtek sérüléseket, négyszáz család vesztette el az otthonát.
2016 januárjában a Veszprémi Törvényszéken mind a 15 vádlottat felmentették, vagyis az elsőfokú ítélet szerint a MAL Zrt. vezetői nem felelősek az emberéleteket követelő vörösiszap-áradásért. Egy évvel később a Győri Törvényszék hatályon kívül helyezte ezt az ítéletet, vagyis az egész vizsgálatot újrakezdték. A nyomozati iratok összesen kilencvenezer oldalt tettek ki.
Angyalka családja már talpra állt
Több károsult jogerősen pert nyert a Mal Zrt. ellen, köztük a legmegrázóbb sors a Juhász családnak jutott, akik a katasztrófában elvesztették egyéves kislányukat, Angyalkát. Juhász Zoltánné karjaiból ragadta el az áradat a kisgyermeket. A szülők és a baba testvérei is súlyosan megsérültek a maró lúgban. Zoltán és Erzsébet azonban talpra állt, ledózerolt otthonuk helyett egy szép házban laknak, és azóta született egy kisfiuk. A bíróság összesen 32 millió forintot ítélt meg a családnak.
Szanyi János is jogerősen nyert pert a Fővárosi Ítélőtáblán 2015-ben. A férfi a szüleit veszítette el, édesanyját Devecser mellett, három kilométerre az otthonától találták meg több nappal később.
Édesanyja szüntelenül gyászolja a kolontári P. Zsoltot, akit terepjárójával együtt sodort el az áradat. Kolontárnál, a Torna-patakon akart átkelni, hogy embereket mentsen ki, és nem vette észre, hogy a már víz alatt lévő híd egy része leszakadt. Ráhajtott, elakadt, majd az árhullám elsodorta, és megfulladt.
Pedig ellenőrizték a hatóságok
Tíz nappal a katasztrófa előtt ellenőrizték a Mal Zrt. működését a hatóságok, egy héttel a tragédia előtt pedig engedélyt kapott a létesítmény. Az ellenőröknek nem tűnt fel, hogy a vörösiszap-tározó falait jóval több veszélyes anyag feszíti, mint amennyire engedélye volt – derítette ki a közelmúltban a Célpont című műsor.