Elképesztően sokan rajonganak a madarakért Európában, Dániában például külön ökoturisztikai ág létesült a szárnyasok megfigyelésére. Ott hárommillió ember madarászik. A drága teleobjektívek háromnegyedét sem a fotósok, hanem a természetbarátok vásárolják, hogy minél élethűbb képeket készíthessenek róluk. Aztán izgalmas játék indul, amikor elküldik ismerőseiknek, hogy azonosítsák az állat faját.
– A hobbi már Magyarországon is terjed – mondja a Borsnak Orbán Zoltán, a Magyar Madártani Egyesület szóvivője. Hazánkban elsőként készítettek mobiltelefonra telepíthető madárfaj-meghatározót, ami azonnal segít az azonosításban. Ahogy észleljük a madarat, a kis telefonlexikonban meg tudjuk nézni, pontosan milyen fajról van szó. Megadhatjuk, mihez hasonlít, milyen fő színei vannak és milyen élőhelyen látjuk. Ebből nagy eséllyel pontos találatot kapunk. A hazai 417 faj közül 367 madarat ismer fel a kis program. A képeket egy festőművész készítette el, a legapróbb részletek is pontosan kivehetők, és a rövid jellemzésből sok mindent megtudhatunk róluk.
– A program a felismert madár hangját is lejátssza a mobilon. Számíthatunk rá, hogy mostanában, a párzási időszakban, egészen közel csalja hozzánk a hímeket. Arra is volt példa, hogy a madár rászállt a telefonra. Azt is megtehetjük, hogy kimegyünk a természetbe, lejátsszuk egy keresett madár hangját, és ha egy példány a közelben van, lehet, hogy rövid időn belül a térdünkre száll – részletezi a szakember.
Erre otthon, az ablakból is tehetünk kísérletet. A hang azért is hasznos, mert ha a programmal megtaláltuk a fajt, de a hangot lejátszva nem reagál rá, akkor valószínűleg nem helyes a meghatározásunk.