Van különbség diákigazolvány és diák- igazolvány között? Vagy ugyanaz a kedvezmény illeti meg a tizenéves tanulót, mint azt, aki középkorúként vagy idősen visszaül az iskolapadba? Utánajártunk, igaza van-e egy fürdőnek, ha nem ad olcsóbb belépőt a negyvenes diáknak.
Nem jár mindenkinek ugyanaz a kedvezmény, hiába van diákigazolványa. Nappalis, estis, levelezős igazolványok között is különbséget kell tenni, de az sem mindegy, hogy öreg diákként ül-e vissza az ember az iskolapadba.
Pórul járt például a baranyai Harkányban élő Péter, aki negyvenen túliként fogott újra tanulmányokba, ám esti tagozatosként kapott diákigazolványával a helyi gyógyfürdőben nem adtak neki kedvezményt. Péter a „Tékozló homár” nevű, fogyasztói panaszokat gyűjtő weboldalnak írta meg, hogy a fürdő különbséget tesz a különböző diákigazolványok között, pedig az erről szóló kormányrendelet értelmében ezt – szerinte – nem tehetné meg.
„Arra hivatkoztak, hogy márpedig náluk csak 14 év feletti nappali tagozatos tanulók válthatnak diákjegyet, és ők ezt a honlapjukon is feltüntették” – panaszolta Péter, és felvetette, hogy miért írhatja felül a fürdő a kormányrendeletet.
Jelenleg országszerte megközelítőleg ezer diákigazolvány-elfogadóhely nyújt kedvezményeket, ám ezek nem állam által garantáltak. Mértékük öt százaléktól harminc százalékig terjedhet, amit minden esetben az adott kereskedelmi egység dönt el.
Megkerestük a Harkányi Gyógyfürdőt, amely – tisztázandó a helyzetet – rávilágított arra, hogy a kereskedelmi kedvezményekre nincs hatása az állami szabályozásnak. Mint közölték, egy cég önálló üzleti döntése, hogy ad-e diákigazolványra kedvezményt, és milyet. „Kedvezményt a fürdőnkben – ahogy az a honlapunkon és a bejárati tájékoztató táblánkon is megtekinthető – 18 év felettiek évek óta kizárólag nappali tagozatos diákigazolvány vagy ISIC nemzetközi diákigazolvány felmutatásával kapnak” – írták. Vagyis 18-nál idősebbek esetén az nem terjed ki az esti tagozatos diákok igazolványára. Értelemszerűen a 18 év alattiak kedvezményes jegyet válthatnak.