<p>Már megtalálta a kiszemelt albérletet, megvan az időpont is, nincs más dolga, mint összepakolni és áthurcolkodni. A szerződés mellett azonban felmerül még egy fontos kérdés: a közüzemi szolgáltatások a bérlő nevére kerüljenek? </p>
Mik tartoznak bele?
A közüzemi szolgáltatások köre magában foglalja a távhő-, a villamosenergia-, a víziközmű, a földgáz- és a kéményseprő-ipari szolgáltatást, illetve a szemétszállítást.
Bérlőhöz tapad a tartozás
A bérleti szerződés megkötésekor rögzíteni kell, hogy átírják a közműszámlákat a bérlő nevére, vagy marad a tulajdonosnál. Amennyiben marad, egyénileg megállapodnak a fizetés módjáról, de akár rögzíthetik azt is a szerződésben.
– Mindkét verziónak van előnye és hátránya. A lakás tulajdonosának kényelmesebb, ha a bérlő nevére írattatja a közműszolgáltatásokat, hiszen nem kell foglalkoznia vele, onnantól a bérlő felel érte. A dolog hátránya viszont a tulajdonosra nézve, hogy így nem is lát rá – kezdte lapunknak dr. Újvári Zoltán ügyvéd, aki elárulta: a tulajdonosnak jobb, ha tisztában van az ingatlan dolgaival.
Mi történik, ha nem fizet a lakó?
A közösköltség-tartozást az ingatlanra terhelik, minden mást a fogyasztóra. És vajon mi a helyzet akkor, ha a bérlő nevén van a közüzemi szolgáltatás, és nem fizeti, vagy hátralékot hagy maga után?
– Az átírás után a szolgáltatók a bérlőn fogják behajtani a tartozást, nem a tulajdonoson. Viszont gyakran azon az állásponton vannak, hogy amíg nincs kifizetve a tartozás, addig nem köthet a tulajdonos új szerződést. Ez jogtalan, mert a közmű köteles szerződést kötni. Az efféle problémák okozhatnak a tulajdonosnak fejtörést, utánajárást, időt igényel megoldani az ügyet, ezért én amondó vagyok, jobb, ha az ő nevén marad minden, és ő tartja kézben a dolgokat – magyarázta az ügyvéd.
Szerződés elmaradása esetén egy későbbi perben a bizonyítás jelentős nehézségekbe ütközhet.
– A szerződés határozott vagy határozatlan lehet. Mindenképpen tartalmaznia kell a kialkudott bérleti díjat, a kauciót, ami általában kéthavi, annak visszaadásának feltételeit és a rendkívüli felmondási jogokat. Ilyen lehet például a szomszédokat visszatérően zavaró magatartás vagy az ingatlan engedély nélküli átalakítása. Bútorozott lakás esetében a tulajdonos azzal védheti meg értékeit, ha listába foglalják a lakás bútorait és használati tárgyait azok típusmegjelölésével együtt – mondta el az ügyvéd.
Intézkedjen az interneten
Az adatváltozás-bejelentését online lehetővé tevő változásbejelentő.hu számítása szerint az 5-8 szolgáltatót érintő közműátírás személyes ügyintézésének járulékos költségei akár a 6-11 ezer forintot is elérhetik, míg az ügyintézésre fordított szabadidő további 10 ezer forint kiesést jelent naponta a családoknak.
A több mint 100 hazai szolgáltatóval kapcsolatban álló Változásbejelentő.hu oldalon pár kattintással elintézhetünk mindent.
A bérleti szerződés tartalmazza a mérőóraállásokat. A szolgáltatóknál az adatváltozás bejelentésére általában tizenöt, a vízszolgáltatók esetében általában harminc napunk van arra, hogy személyesen elintézzük az átírást. Mivel az ügyfélszolgálatok nyitvatartási ideje többnyire egybeesik a Magyarországon általánosnak tekinthető munkaidővel, az átlagosan 5-8 szolgáltató felé történő adatbejelentés ügyintézése akár 3 napunkba is kerülhet. Ne várjon napokat, heteket! Több szolgáltató pénzbüntetéssel szankcionálja az adatváltozás bejelentésének elmulasztását.
A kerttulajdonosok a kerti locsolás céljára felhasznált vízmennyiség mérésére külön fogyasztásmérőt is felszereltethetnek a locsolóvezetékre. Ez esetben a külön erre eső csatornadíjat nem kell megfizetni, csak a vízdíjat.
Ha mérőóracserére vagy ellenőrzésre kerül sor, ne hagyják őrizetlenül, a művelet a jelenlétükben történjen. Bármilyen kifogásuk, észrevételük van, tüntessék fel a helyszíni jegyzőkönyvben.
Ha az óra hibásan mér, nem mér vagy a hitelesítési ideje lejárt, az azon mért adatok nem képezhetik számlázás alapját.
Ha a plomba, zárógyűrű megsérül és nem jelenti be a szolgáltatónak, akár több százezres kötbért is kiszabhatnak.
Mindkét fél jól jár, ha a szolgáltatások a tulajdonos nevén maradnak, a lakás pedig minden hónapban nullázva van. Azaz a fogyasztásokat az aktuális tarifák szerint az óraállások alapján kiszámoljuk, és kifizetjük a bérleti díjjal együtt. Érdemes minden hónapban írásban rögzíteni a megállapított állásokat és a kifizetett pénz összegét.