<p>Örök kedvenc: reggelire, vacsorára, hidegben, melegben, évszaktól függetlenül bármikor vevő az ember egy jó bundás kenyérre. Nem igaz? </p>
Pedig kevés egyszerűbb étel van ennél: kenyér, tojás, pici só, és sok olaj – ennyiből áll a varázslat. Mégis összetéveszthetetlen az illata. A reformkonyha kedvelői próbálkozhatnak kókuszzsírral, tojás nélkül, vagy süthetik sütőben, de az igazi nagyiféle élményt csak a klasszikus verzió adja meg. Amit kedvünk szerint ízesíthetünk amivel csak szeretnénk. A nagy kérdés azonban az: tejjel vagy tej nélkül a legjobb? Szerkesztőségünkben mindenki másra esküszik, abban viszont egyetértés van, hogy tejjel finomabb, és fokhagymával az igazi!
Igazi különlegességre bukkantunk a városban, a töltött bundás kenyérre, ami egyelőre kuriózumnak számít.
– Bárki, aki meglátja, hogy létezik ilyen, nagyon örül és azonnal kér, hiszen máshol nem evett, nem látott még ilyet – mondta Bakó Ádám, egy belvárosi étterem séfje. A fiatal szakács elárulta, hogyan készíti a finomságot. – Két szelet toast kenyér mindkét oldalát megkenem sajtkrémmel, közé teszem a tölteléket, sonkát, a vega bundiba pedig cheddar sajtot és paradicsomot rakok. A fehér kenyereket miután beforgattam a tojásba, vaslapon sütöm meg. A tojáshoz nem feltétlen kell tejet tenni, én csak sózom. Rukkolás kevert salátával, pirított magvakkal és balzsamecettel megszórva tálalom.
– Hétvégi ráérős reggeliként két kedvencem van: a frissen sült lángos és a bundás kenyér. Hogy ne legyen ugyanaz minden alkalommal, a tojásba forgatás előtt összeborítok kettő vajazott szelet kenyeret, és közé sonkát, vagy sajtot teszek. Ez most a deluxe verzió: sonka és sajt is van benne – magyarázta A Konyhafőnökből megismert séf, aki tej nélkül készíti.
Az 1976-os montreali aranyérmes vízilabdacsapat tagja, Csapó Gábor nem igazán mozog otthonosan a konyhában, de egy valamiben verhetetlen: a bundás kenyérben.
– Azért finom étel, mert az egész világon ismerik. Több száz módon készítik. Hat évet éltem Szicíliában, öt hónapot Ausztráliában, mindkét helyen másképp csinálták. Amerikában például az édes a menő, ami számunkra meglepő. Azt látom, hogy reneszánszát éli, mert az új fiatal generáció visszahozta a köztudatba – fejtegette a Borsnak a magyar válogatott vízilabdázó, aki szerint a bundás kenyérnek az egyszerűségében rejlik a nagyszerűsége.
– A sajtos és a csokis a kedvencem. A sajtoshoz két-három fajta sajtot lereszelek, besameles fűszeres mártásba beleteszem a kenyeret, és azt sütöm meg olajban – árulta el.
Csapó Gábor csokis receptje
Hozzávalók (6 főre):
15 szelet kenyér • 6 db tojás • 1 liter étolaj • 40 dkg reszelt étcsokoládé • 1 liter tej
A kenyérszeleteket áztassuk be nagyon rövid ideig tejbe, majd mártsuk be mindkét oldalát a felvert tojásba. Felhevített olajban mindkét oldalát süssük pirosra. A még forró bundás kenyereket forgassuk meg a reszelt csokoládéban.
1. Bizony van hongkongi változata. Ott úgy készítik, hogy két szelet kenyér közé édes tölteléket, például mogyoróvajat kennek, majd az összeragasztott szeleteket felvert tojásban megforgatják és kisütik. A tetejére vaj és méz kerül.
2. Az Egyesült Államokban fahéjjal, juharsziruppal és cukorral ízesítik leginkább.
3. A panírmániások lisztben is megforgatják, a magkedvelők pedig sütés előtt szotyiban.
4. Tény: a klasszikus változat forró teával a legjobb. Ön is így kapta a nagyitól, nemde?
5. Kicsit szikkadt kenyérrel is isteni, csak az a fontos, hogy fehér legyen. Kipróbálhatja kifliből és zsemléből is, de ha finomat akar enni, akkor a barna és rozskenyereket ne így egye meg!
6. A kenyeret ne áztassa a tojásban, mert ha túlzottan megszívja magát, szétesik!
7. Ne sajnálja az olajat, hadd ússzanak benne azok a szeletek!
8. Legyen vastagsága a kenyérnek, mert ha túl vékonyra vágja, szinte csak bundát fog enni!