Számos olyan túlélési tévhit él az emberek fejében, amely széles körben elterjedt, de egyáltalán nem tükrözi az igazságot. Noha kicsi a valószínűsége, hogy ezeket gyakorta alkalmaznunk kell, de nem árt tisztába lenni velük, ha bajba kerülünk.
Nem elég a forralás
A közhiedelemben az él, hogy minden szabadban talált víz forralással ihatóvá válik. Ez azonban nem igaz, hiszen így csak a baktériumokat és a mikroorganizmusokat távolíthatjuk el. A teljes biztonsághoz forralás előtt egy szövetanyag segítségével át is kell szűrni a vizet, így az apróbb üledékektől is megszabadulhatunk.
Káros a szövetekre
A nagy hidegben a kézfejünk és az ujjaink pillanatok alatt átfagyhatnak, ilyenkor pedig dörzsöléssel próbálunk javítani a helyzeten. Extrém hidegben mindez egyáltalán nem javallott, ugyanis a dörzsöléssel károsítjuk a szöveteket. A megoldás a lassú és türelmes melegítés.
Iható a hólé?
Sokak szerint, ha eltévedünk egy havas területen, akkor az elvesztett folyadékot pótolhatjuk azzal, ha havat eszünk. Ez azonban rendkívül veszélyes, ugyanis a hó csökkenti a testünk belső hőmérsékletét, valamint olyan baktériumok és vírusok lehetnek benne, amelyek rendkívül károsak az egészségünkre.
Veszélyes vizeken
Egy cápatámadásnak kisebb az esélye, minthogy belénk csap egy villám. Ha azonban egy nyaralás során mégis ránk ront egy fenevad, akkor próbáljuk meg minden bevethető eszközünkkel az érzékeny szerveit támadni. Ha belenyúlunk a szemébe, megütjük az orrát vagy a kopoltyúját, egészen biztosan tovább fog állni.
Támadjunk a kutyára
Ha összefutunk egy támadó kutyával, nem érdemes elfutni, mert a kutya sokkal gyorsabb bármelyik embernél. A túlélés kulcsa az ellentámadásban rejlik: hangosan kiabálva induljunk meg a kutya felé, széles mozdulatokkal hessegessük az ebet, láttassuk, hogy nagyobbak vagyunk nála, mi dominálunk. Így van a legnagyobb esélyünk arra, hogy megfutamodik!
Kiszívni a mérget?
A filmekben gyakran tanácsolják, hogy ha valakit megmar egy mérges kígyó, akkor próbáljuk meg azonnal kiszívni a méreganyagot. Ez azonban garantáltan nem fog sikerrel járni, mert nem tudjuk olyan gyorsan és olyan erővel szívni, ráadásul ezzel csak roncsoljuk a seb körüli sejteket. Arról nem is beszélve, hogy a saját életünket is kockára tesszük, hiszen a mérget akár mi is lenyelhetjük. Inkább jegyezzük fel a kígyó tulajdonságait, és hívjunk gyorsan segítséget!