<p>Ki gondolná, hogy az ifjú Margaret Thatcher is tevékeny részese lehetett a csavaros fagyi feltalálásának? A Vasladyről úgy hírlik, egy olyan adalékanyag előállításában vállalt kulcsszerepet, amelynek köszönhetően levegősebbé válik a jégkrém.</p>
Forrás: AFP, Thinkstock
Kevesen tudják, de a britek első női miniszerelnökének különös kötődése volt az ételekhez. Az éppen öt éve elhunyt Margaret Thatcher imádott főzni. Tizenegy éves hivatali ideje alatt sosem volt saját szakácsa, amit furcsálltak akkoriban, hisz pozíciójából adódóan erre lehetősége lett volna. A bevásárlást ugyan sosem maga intézte, de a konyhában mindig ő sürgött-forgott, és főzött a családra.
Tortákkal kezdett
Az egykori brit miniszterelnök asszony már a tanulmányai során is az ételekkel foglalkozott. A későbbi Vaslady – ekkor még lánykori nevén Margaret Roberts – élelmiszermérnökként végzett, majd az 1947-es lediplomázását követően elhelyezkedett a J. Lyons & Company brit vállalatnál. Még csak 22 éves volt, amikor különféle sütemények és torták ízvilágának a kikísérletezésén dolgozott. Az áttörés és a siker azonban akkor következett be, amikor jégkrémekkel is foglalkozni kezdett.
Ismeretlen adalék
A vélemények megoszlanak, hogy egyedül vagy kutatótársaival közösen, de az elbeszélések szerint sikerült egy olyan adalékanyagot kifejlesztenie az ifjú Margaretnek, amely nélkül a csavaros fagyi máig nem létezhetne. Ez a meg nem nevezett összetevő teszi levegőssé és könnyeddé a fagyit, amelynek átalakítása üzleti szempontból valódi aranybányának bizonyult, és hatalmas népszerűségnek örvend azóta is a világon.
Gúny áldozata lett
A fagyi levegősítésének eredete után a tekintélyes The New Yorker egyik blogja eredt, és kiderült, nem véletlenül álltak igencsak szkeptikusan a történethez. A csavaros fagyit és a Vasladyt ugyanis a baloldali britek kezdték emlegetni együtt, afféle politikai metaforaként használták, hogy élelmiszermérnöki múltját felhasználva kigúnyolják.
„Thatchernek köszönhetjük a csavaros fagyit, ami levegő adagolásával a minőséget csökkentette, a profitot viszont növelte” – szólt az igencsak beszédes szlogen, mint azt a városi legendákkal és átverésekkel foglalkozó urbanlegends.hu felidézi.
A csavaros fagyi alapját képező puha jégkrém jóval korábban megszületett, mint a Thatchernek tulajdonított találmány. Két amerikai szinte egyszerre „bukkant a technológiára”. 1938-ban egy illinois-i árusnak egy forró napon 1600 embert kellett fagyival kiszolgálnia, s a nyalánkság gyorsan olvadt, de az embereknek így is ízlett. New Yorkban egy másik jégkrémes autója lerobbant, és kénytelen volt eladni mindent ott, ahol volt.