Forrás: AMC
170 éven át hiába keresték a brit királyi flotta két nyomtalanul eltűnt hajóját. Az izgalmas felfedezôút horrorrá vált, amikor a jég fogságába esve szörnyű halált haltak. A holttestek nagy része nem került elő.
Az amerikaiak már a XVIII. század elejétől kezdve expedíciókat vezettek a fagy által elszigetelt, és felfedezetlen Északi-sark felé. A kalandozások több-kevesebb sikerrel jártak, de az bizonyos volt, hogy a térség homályos foltjai egyre szebben fehéredtek ki a térképen.
Elhibázott döntés
1845. májusában a Brit Királyi Haditengerészet egy tapasztalt tengerészt, Sir John Franklint bízott meg azzal, hogy teljesen áthajózza az északnyugati átjárót. A kanadai sarkvidék felfedezetlen területei akkora már egy 181 ezer négyzetkilométernyi négyszögre zsugorodtak. Az 59 éves kapitány addigra három sarki expedíción volt túl.
Rutinos kapitányként Franklin 134 fős legénységgel – köztük 24 tiszttel – szállt tengerre, két hajóját, az Erebust és a Terrort három évre elegendő élelemmel pakolta meg. Tizenhat hónappal az indulás után azonban a jégtakaró egyre sűrűbb lett az óceánon, és kerülőút helyett tovább haladtak.
1846 szeptemberében a Vilmos király-szigetnél estek a jég fogságába. Akkor még nem tudták, hogy örökre. Abban reménykedtek, hogy tavasszal olvadni kezd. Állítólag hiába győzködték a tisztek Franklin kapitányt a kerülőútról, hajthatatlan volt.
Gyalog indultak el
A kapitány minden irányba kis felderítő csapatokat küldött, hol tudnának kijutni. De a legénység számára nem volt menekvés. A fagy és a betegségek napról napra tizedelték őket. Fogyott az élelmük, meghaltak skorbut és ólommérgezés következtében.
A konzervek ugyanis rendkívül rossz minőségűek voltak. Franklin kapitány 1847 nyarán szintén meghalt. Ezután egy nagyjából 100 fős túlélő csapat megkísérelte a lehetetlent, és elindult gyalog Kanada felé. Ám a legközelebbi település is több száz kilométerre volt. Aki nem fagyhalált halt, azt a többiek megették.
170 évig keresték őket
Az első expedíció már 1848-ban Franklin csapata után indult, a brit birodalom több mint 20 ezer fontos jutalmaáért cserébe. Egyetlen kutatócsapat sem járt sikerrel. Az 1980-as években találták meg az első tetemeket: a tengerészek nem csak tüdőgyulladás és tuberkulózis miatt haltak meg, egyes csontokon talált vágásnyomok kannibalizmusra utaltak. A roncsokra 2016-ban egy kanadai expedíció talált rá robot-tengeralattjáróval, 25 méter mélyen. De a legénység nagy részének se híre, se hamva nem volt. Az Erebus és a Terror 46 méterre feküdt egymástól, csaknem eredeti állapotban: az utolsó borosüveg is sértetlenül került elő.
Budapesten forgatták
A Franklin-expedíció hátborzongató történetéből az amerikai Dan Simmons írt nagy sikerű regényt.
Az AMC csatorna pedig sorozatot is készített belôle. A már itthon is látható Terror című alkotás fölött a legendás Ridley Scott bábáskodott producerként és igencsak sikeresnek mutatkozik ezidáig. A magyarok számára külön büszkeség, hogy a sorozat jelentős részét Budapesten forgatták még 2016 telén. Franklin kapitányt zseniálisan kelti életre az ír Ciarán Hinds, érzékenyen ábrázolja vallásos hitét és makacsságát is.