Sokszor felmerül, egyetlen ország sincs az egész EU-ban, ahol magasabb lenne a depressziósok aránya, mint Magyarországon. Ennek ellenére pont egy magyar szaktekintély, dr. Bagdy Emőke a Boldogságprogram fővédnöke.
Bagdy Emőke üzenete
Simone Weil filozófusnő üzenetét meditációnak ajánlom mindany-nyiunk számára: „Tanuljunk meg vágyakozni az után, ami a miénk!”
Szeretet kell
– Mindannyian boldogságra törekvő lények vagyunk. Nincs szubjektívebb élmény, mint a boldogság, mégis van emberi sorsközösségünk ennek az állapotnak az átélésében. Az igazi kérdés ugyanis az: mikor voltál boldog az életedben? Erre a felmérések szerint kultúrafüggetlen, általános élményünk valamilyen szeretetkapcsolat emléke, nem pedig valamilyen új tárgy birtoklása. Ez is amellett szól, hogy legfontosabb a szeretetkapcsolat az életünkben. A Harvard egyetem sok évtizedes, folyamatos vizsgálata szerint az egészség, boldogság, jólét és a hosszú élet (nyolcvan fölötti élettartam) szorosan együtt jár a szeretetkapcsolatokkal, a családi élettel megelégedett állapottal és a barátságok ápolásával, kapcsolati aktivitással – mondta el lapunknak Bagdy Emőke professzor.
Tanulható-e a boldogság?
– Igen! Seligman, a boldogságpszichológia jeles professzora bizonyította, hogy a derűlátó, optimista beállítottság tanulható, gyakorolható. A rágódásról át tudunk szokni a reményteli jövőtervezésre, a pozitív gondolkodásra, az életcélok hosszú távú megtervezésére, a nehézségek kihívásként fogadására, és bátran küzdeni. Lyubomirsky, akinek magyarul is közismertté vált könyve „boldogságfokozó” gyakorlatokat ajánl, az optimizmust, a társas kapcsolatok erősítését, a jóindulatú, hálás és jószándékú viszonyulást, a másokon segítést, a harag elengedését, a megbocsátást, a stresszcsökkentést, a pszichikai küzdőképesség gyakorlását, az élettervek kialakítását és a személyes életfilozófia (világnézet) kidolgozását javasolja „boldogságtréning” gyanánt – meséli a doktornő.
A boldogság életérzés
– Magam azt vallom és azt tartom elsőrendűnek a megelégedettségi létállapot eléréséhez, ha hiszek az élet értelmességében, célszerűségében, az emberi lét rendeltetésében, és ha határozottan meg tudom mondani: kiért élek, miért élek, kiben hiszek, miben hiszek, és mit teszek azokért, akiket szeretek. A boldogság valójában életérzés. Változó intenzitású, de mély reménység övezi azt a hitet, hogy hepe után hupa jön, nincs két hepe, se két hupa – mondta Bagdy Emőke, a pszichológiatudomány kandidátusa.
Ezek a legboldogabb országok
Nem kell messzire mennünk, hogy megtaláljuk a világ legboldogabb országait. Meik Wiking boldogságkutató szerint a skandináv országok azért olyan boldogok, mert működik a közösségi érzés és az egyetértés abban, hogy mi jó a közösségnek.
1. Norvégia
2. Dánia
3. Izland
4. Svájc
5. Finnország