Van, hogy fél évet várhat az ember egy szobafestő-mázolóra. Ami rossz az átlagembernek, az jó a szakmunkásnak, egy hazai szakember ugyanis havonta akár félmilliós fizetést is zsebre tehet.
Forrás: MTI
– Jó napot kívánok! Mikor tudná kifesteni a nappalimat és egy kisebb konyhát?
– 4–5 hónap múlva.
– Hamarabb nem tudná vállalni?
– Biztos, hogy nem.
Ez a telefonbeszélgetés gyakran lejátszódik az utóbbi időben egy lakását felújítani vágyó ember és egy szobafestő között. A szakemberek hónapokra be vannak táblázva megrendeléseikkel, s gyakorlatilag olyan összeget elkérhetnek munkájukért, amit nem szégyellnek.
Tisztában vannak azzal, hogy ők diktálnak. Két dolgot tehetünk: kivárjuk a szakembert vagy – kockáztatva a kontár végeredményt – magunk vesszük kézbe a festékes ecsetet.
A Bors utánajárt, miért hiányzik ennyi szobafestő-mázoló, s mire számíthatunk belátható időn belül, ha a helyzet nem javul.
Kétkezi munka? Nem!
– Tizenöt-húsz évvel ezelőtt megyénként két-három szakmunkásképző működött, ahol évente akár két osztály is végzett. Míg ma már annak is örülünk, ha egy osztályban 15 gyerek tanul – kezdett bele Reim László szobafestő-mázoló.
– Gyakran a képzés végére megfeleződik a létszám, és ha le is vizsgáznak a tanulók, évek múlva már nem dolgoznak a szakmában – magyarázta a Borsnak a drasztikus szakemberhiány elsődleges okait.
Ő úgy látja, a fiatalok körében régóta nem vonzó a kétkezi szakma, ráadásul a szülők sem a szakmunkásképzők felé terelgetik gyermekeiket.
Hasonlóan borúlátó Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) elnöke is, aki szerint nemcsak a gyerekeket, de a szülőket is meg kell győzni, hogy a szakmunka már nem úgy néz ki, mint régen.
– Modernebb a környezet, és új technológiákkal dolgoznak. Ahhoz, hogy ezt lássák, ki kell vinni a gyerekeket a való életbe, megmutatni, mi fán terem a szakmunka. Nem elég egy osztályfőnöki órán levetíteni egy filmet – hangsúlyozta.
Külföldre mennek
A szakemberhiány másodlagos oka, hogy rengetegen mentek külföldre. Ami nem is csoda, elég csak az interneten rákeresni a külföldi munkalehetőségekre. Átszámítva 5–700 ezer forintos fizetéssel kecsegtetnek a bejelentett pozíciók, ami mellé még gyakran szállást is biztosít a munkaadó.
– A hazai piacon jelenleg az idősebb generáció tagjai dolgoznak, akik már nem akarták itthon hagyni a családjukat. Ők viszont 15–20 év múlva nyugdíjba mennek, fiatalok alig vannak – ecsetelte a nem túl rózsás helyzetet az IPOSZ-elnök.
Németh László szerint megoldást az jelenthetne, ha a felsőoktatásból kiesett diákok a munkanélküliség helyett a szakmunka, majd a vállalkozó lét felé vennék az irányt.
Busásan megfizetik
Reim László vidéken dolgozik és csak a környéken vállal munkát, ritkán tesz kivételt. Így is, ha most keresnék meg, leghamarabb szeptember végén tudna kezdeni.
– Átlagosan havonta most 4–500 ezer forintot lehet megkeresni itthon, de ennél több sem elképzelhetetlen. Attól függ, ki milyen munkát vállal, egyedül dolgozik vagy segéddel. Ha a megrendelő ragaszkodik a mihamarabbi kezdéshez, a festő magasabb árat is mondhat, a szakember pedig eltolhatja a kevésbé fizetős munkát – részletezte a szakemberek számára most valóban nagyon idilli körülményeket. Csakhogy ez sem tart örökké, sőt!
– Ott tartunk, hogy jelenleg nem tudjuk megmondani, ki fog a nem is olyan távoli jövőben dolgozni ebben az országban, ha az idősek nyugdíjba mennek – hangsúlyozta az IPOSZ-elnök.