Sokak szerint nemcsak szállás, hanem életforma is a kempingezés. Persze ennek is megvannak a hátulütői, de az mindenképp mellette szól, hogy olcsó.
Forrás: Thinkstock (képünk illusztráció)
Sokan azért nem választják ezt a fajta üdülést, mert kényelmetlennek, puritánnak és macerásnak tartják, pedig manapság már olyan szolgáltatásokkal teli, komfortos kempingek vannak, amelyekben nem szenved hiányt az ember semmiben.
De vajon mennyivel olcsóbb a sátrazás az apartmanoknál és az egyéb szállásoknál?
– Minél felkapottabb egy település, annál nívósabb és drágább a kempingje is – kezdte lapunknak Görbe Eszter turisztikai szakértő.
– Érezhető a sátrazás fellendülése a magyarok körében is, ennek pedig az lehet az oka, hogy egyre trendibb, és megfizethető. Gondoljunk csak bele: mindenkinek van legalább egy ismerőse, akitől kölcsön lehet kérni a családi sátrát, de ha nincs, akkor is 25–40 ezer forintért már kapunk új, elősátras, külön fülkés darabot, amit csak egyszer kell megvenni.
A nagyobb kempingekben minden van: éttermek, üzletek, játszóterek, modern fürdőzési lehetőségek, mosókonyha szárítógéppel, fodrász, olykor még medence is.
A konyháról nem is beszélve.
Egy-két edény otthonról, bevásárlás a sarki nagyáruházban, és bármit megfőzhetünk könnyedén – magyarázta a szakértő, aki hozzátette: pár ezer forintért kétszemélyes matracot is kaphatunk.
Miért fizetünk?
Kempingen belül is van olcsóbb-drágább parcella. Személyenként kell fizetni, amihez hozzáadják még a parkolási díjat, ha kocsival megyünk, valamint a háziállatot és az áramot.
A hazai kempingeket a Magyar Kempingszövetség osztályozza.
– A fa- és téglaházakat minősítjük, míg a kempingek csillagokat kapnak – mondta a Borsnak a Magyar Kempingszövetség egyik illetékese. – Ezek a szálláshelyek a bejáratnál is feltüntetik, hogy a szövetség tagjai, ami azt jelenti, hogy ellenőrzött helyek. Minél több csillagot kapnak, annál nagyobbak, kényelmesebbek. Érdemes figyelni a jelzéseket.
Lengyelország a legolcsóbb
Hosszú évek óta a legkedvezőbb árakat produkálja Lengyelország, ahova a felmérések szerint özönlenek a turisták. Vélhetően azért is, mert gyakran egy négycsillagos hotel kínálatának megfelelő körülményeket ajánlanak a kempingek.
Az Eurostat egyik kutatása szerint még hazánknál is olcsóbban lehet ott üdülni. Horvátországot imádják a magyarok, pedig megkérik az árát mindennek.
Egy négytagú család egyhetes nyaralása átlagos parcellamérettel, árammal átlagosan 130 ezer forintba kerül. Olaszország még ennél is drágább.
Íme 8 hasznos tipp kezdő táborozóknak
Évente egyszer nézzük át a sátrat, hogy nincs-e rajta komolyabb sérülés vagy lyuk.
Olyan helyet válasszunk a kempingben, ahol a nap legnagyobb részében árnyékban vagyunk.
Ne hagyjuk otthon a kalapácsot! Ha kemény a föld, nehéz kézzel lenyomni a cöveket.
Mindig vigyünk magunkkal elsősegélydobozt, zseblámpát és vécépapírt.
A feszítőkötélre kössünk színes masnikat, hogy elkerüljük a baleseteket.
Tervezzük meg a nyaralási menüt, főleg akkor, ha az éttermek helyett a főzést választjuk.
Felfújhatós matrac helyett alhatunk polifomon is.
Vigyünk védőfóliákat is. Egyet a sátor alá a hangyák ellen, a másikat pedig a tetejére tegyük, ha vihar közeleg.
Így számoljon!
Kiszámoltuk, mennyivel jár jobban, ha az egyhetes nyaralásra szálláshelynek a sátrazást választja. Egy négyfős családot vettünk degenforgalmi adóval, nagy méretű családi sátorhellyel, parkolóval és árammal.
Kemping: Balatonlelle 55 200 Ft, Balatonfüred 64 600 Ft, Tisza-tó, Poroszló 43 800 Ft, Velencei-tó, Gárdony 61 260 Ft