Inkasszó esetén zárolják a számlát, így a családi pótléktól is búcsúznia kell – kérje azt postán
Forrás: Bors
A tévét, laptopot, telefont, járművet, de akár otthonunkat is elárverezhetik, ha nem fizetjük adósságunkat. Leggyakrabban hitelcsapda és teljes eladósodás miatt kopogtatnak a végrehajtók.
A végrehajtás során először bankszámláról, munkabérből próbálják behajtani a tartozást.
– Ez nem azt jelenti, hogy az egészet elveszik, maximum 33 százalékot vonhatnak le a havi jövedelmünkből, nagyobb tartozás esetén legfeljebb 50 százalékot. Ha ez nem sikerül, akkor ingóságot, majd ingatlant foglal a végrehajtó – mondta dr. Dobozy Lilla ügyvéd. – Ha nagyobb összeggel tartozunk, akkor számíthatunk arra, hogy megjelenik a végrehajtó. Az esetek nagyobb részében küldenek erről értesítést, de előfordul az is, hogy a végrehajtó személyesen adja át a papírt. Vannak olyan esetek, amikor azonnal elkezdhető a végrehajtás, ennek oka a közjegyzői okiratba foglalt kötelezettségvállalás. Ilyen például a hitel – tette hozzá a szakértő.
Rendőri intézkedés csak akkor történik, ha magunktól nem adjuk át a végrehajtónak az értékeinket. Mivel a bankszámlánkra érkező összes bevételből vonják a százalékokat, ezért érdemes a családi pótlékot és egyéb járulékokat postán kérni, ha tudjuk, hogy végrehajtás fenyeget.
Bíróság dönthet
Fizetés elmaradása esetén végrehajtási eljárásra jogosító iratot csak a bíróság vagy erre külön felhatalmazott állami szerv állíthat ki. Tehát sem pénzintézet, sem cég által küldött fizetésre kötelező papír nem számít végrehajtásnak.
Lehet bérlő
Ha a végrehajtó rátette a kezét az ingatlanunkra, akkor sem kell rögtön a híd alá mennünk. Az árverezéskor az önkormányzat is megkapja a lehetőséget, hogy megvegye otthonunkat. Amennyiben igényt tartanak rá, kötelesek az ott lakóknak bérbe adni az ingatlant. Ha szeretnénk élni ezzel a lehetőséggel, akkor azt az árverezés előtt az önkormányzat felé jelezni kell.
Ne adja tovább!
A végrehajtó nem minden esetben viszi el a lefoglalt értéktárgyakat. Viszont ezeket onnantól kezdve nem lehet eladni, mert bűncselekménynek számít. Csak azokat a dolgokat árverezik el, amelyek az adós tulajdonában vannak.
Amiből nem vonhatnak:
A munkanélküli-segélyből, anyasági támogatásból, rokkantsági járadékból, gyerektartásból, tanulmányi ösztöndíjból, fogyatékossági támogatásból, nevelőszülő részére folyósított nevelési díjból, munkába járással összefüggő költségtérítésből.
Amit nem foglalhatnak:
Munkához és tanuláshoz szükséges eszközöket, személyenként hagyni kell egy ágyneműt és néhány ruhát, maradnia kell a mosógépnek és egy hűtőnek, illetve nem tehetik rá a kezüket a gyógyszerekre és a gyógyászati eszközökre.
Öt tévhit az eljárásról:
1. Ha nem veszem át a leveleket, nem csinálnak semmit.
Az át nem vett küldemények nem akadályozzák a végrehajtás lefolytatását. Viszont így részleteket sem tudunk meg róla.
2. Lefoglalt ingatlan esetén másnap már az utcára kerülök.
Az árverés hosszú folyamat, emellett az adósnak lehetősége van bármikor kiegyenlíteni a tartozást.
3. Nem engedem be a végrehajtót, és akkor nem visz el semmit.
Nem küldheti el, mivel hivatalos személy akadályozása a munkájában bűncselekmény.
4. Sokkal kevesebbel tartozom, mint amennyit követelnek.
A végrehajtás összege nagyobb lehet, mint maga a tartozás, mivel ebben már benne vannak a kamatok és minden egyéb költség.
5. El kell fogadnom amit megállapítottak, panaszkodni sem tudok.
A végrehajtás megszüntetése ellen bárki perelhet, ha sérelmezi az eljárást.