Aktuális

Mit tehet a rendes tulaj a trehány szomszéd ellen?

Zs.V. 

Létrehozva: 2018.05.17.

Önnek is igénytelen a szomszédja a saját telkére? Ez nemcsak esztétikai probléma, hanem akár egészségügyi is lehet, de van megoldás!

Forrás: Thinkstock

Jócskán láthatunk elhagyatott házat, amelynek udvarán derékig ér a gaz, szemlátomást nem foglalkozik vele senki. Nincs ez másképp a Mosonmagyaróvárhoz közeli Mecséren sem, ahol a Béke utcában az arra járók kénytelenek mindennap a gazt nézni.

A holland tulajdonos elérhetetlen, a ház lakatlan. Csaplár Zoltán polgármester már ügyvédhez is fordult a látvány miatt, a Kisalföldnek pedig elárulta: egy ideje az önkormányzat tartja rendben a telket, a házzal kapcsolatos költségeket a tulajdoni lapra terhelik.

Mérje fel a helyzetet

Nem mindegy, hogy milyen problémával állunk szemben. Ha a lakatlan terület nem sugárzik, akkor kemény fába vágtuk a fejszénket, de nincs lehetetlen!

– Amennyiben bűz árad a telekről, mert mondjuk állati maradványok vannak ott, vagy környezetre veszélyes hulladékok, akkor azonnal fel lehet lépni, de gazos udvar, omladozó ház miatt csak akkor, ha már problémát okoz a szomszédoknak, és nem tudnak a saját telkükön például földet mű­velni – mondta dr. Kamarás Péter jogi szakértő.

Összefogással kezdődik

Jelentse a parlagfüvet!

Bár még nincs itt a szezon, de jó tudni, hogy a parlagfűvel borított területeket is bejelenthetjük. Online a Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hivatal Parlagfű Bejelentő rendszerén keresztül (a www.pbr.nebih.gov.hu oldalon), személyesen pedig a helyi önkormányzatnál.

Az első lépés mindig a szóbeli vagy írásbeli figyelmeztetés, de nem elég, ha csak egy szomszéd megy reklamálni. Ez egy több embert érintő probléma, így minden érintettnek oda kell állnia. Legjobb az aláírásgyűjtés. Ha ez nem vezet eredményre, akkor fel kell keresni a közjegyzőt, aki a helyzet súlyosságától függően akár több százezres bírságot is róhat a tulajdonosra.

– Ha a hivatalos felszólítás után sem változik semmi, akkor lehet továbbmenni. Ilyenkor jöhet képbe az ÁNTSZ. Bejelentés­re kimennek a helyszínre felmérni, veszélyes-e a helyzet a környékre nézve – magyarázta a szakértő. Számítson rá, hogy a közjegyzői felszólítás után akár hónapokba telik, mire előrelépés történik.

Eltulajdonítható a telek

Az ügyvéd arra is felhívja a figyelmet, hogy ha valaki rendszeresen karbantartja az elhagyatott telket, vagyis ellátja a tulajdonos feladatait, és ezt tanúkkal, esetleg befizetett számlákkal igazolni is tudja, akkor 15 év után megszerezheti azt magának.

– Ehhez egy elbirtoklási pert kell indítani, amihez szükség van a bizonyítékokra, hogy valóban több éven át rendezte a földet. Ez azt jelenti, hogy elbirtoklás címén tulajdonjogot lehet szerezni – mondta a szakember, majd hozzátette: csak abban az esetben nem számít birtokháborításnak az ingatlanra való belépés, ha a tulajdonos évek óta elérhetetlen, és nincs, aki gondozza.

Birtokháborításnak számít

Ha közigazgatási úton nem jutunk eredményre, akkor akár birtokháborítás címén pert is indíthatunk a tulaj ellen, de ez csak akkor lehetséges, ha valóban megkeseríti a szomszédok életét. Ha a környékbeliek nyernek, többször is megbírságolhatják a hanyag gazdát, akitől, ha nem fizet, végrehajtással el is vehetik a területét.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek