Ahogyan esik, úgy puffan alapon ülteti a növényeket egymás mellé? Rosszul teszi! Igaz, időigényes, de egy alapos kiskert-megtervezéssel idén szebbek lesznek a termései, mint valaha!
Forrás: Illusztráció/Thinkstock
Nem csak a talaj, a napfény és az eső befolyásolja, milyen lesz a termés. Hihetetlen vagy sem, de nagyban függ attól is, milyen növények kerülnek egymás mellé.
– Minden zöldségnek, virágnak, gyümölcsnek megvan a maga társa és ellensége. Előfordulhat, hogy azért nem növekszik szépen például a paradicsomunk, mert nem bírja a szomszédságába ültetett növényt – kezdte a Borsnak Herold Ferenc kertészmérnök.
– Négy oka van annak, miért fontos megtervezni a kiskertet, mielőtt beültetjük. Ha ezekre figyelünk, szebb lesz a veteményesünk. Arányosan ültessen! Az első és szemmel is látható szempont a fizikai tényező. Ez azt jelenti, hogy nem szerencsés, ha egy magasra növő, vagy erőteljesen terjeszkedő növény mellé kicsit ültetünk, mivel a nagyobb elveszi tőle a napfényt, így a másik nem lesz képes növekedni. A borsó mellé nem érdemes retket ültetni, mivel utóbbi nem fog tudni fejlődni.
Ösztönzik egymást
A növények különféle hormonokat és enzimeket termelnek, amelyek hatással vannak a környezetükre: még az állatokra és akár a földre is. Egyes növények képesek egymást növekedésre ösztönözni. Akár a termésük is szebb, nagyobb lehet, sőt a növekedés gyorsaságát is befolyásolhatják. Ez visszafelé is igaz: rossz hatással is lehetnek egymásra.
Tudnak kommunikálni
A növények ugyanúgy, ahogyan az emberek, képesek egymással beszélgetni a gyökéren keresztül, vagy feromonokkal, amit a szakértők már be is bizonyítottak. Amennyiben egy hernyó megtámadja az egyiket, akkor képes ezt jelezni a mellette lévő növényeknek, így azok már felkészülhetnek a támadásra. Mire a hernyó odaér, addigra olyan anyagokat bocsátanak ki magukból, amelyek miatt a rovar nem eszi meg a leveleket, vagy rosszabb esetben elpusztul.
Táplálnak vagy ölnek
A pillangós virágok, mint például a borsó képes megkötni a levegőből a nitrogént, amit nem használ fel, hanem otthagyja a talajban, ezzel pedig más növényeknek nagyon jó körülményeket teremt. Ezzel szemben vannak olyan növények, amelyek kizsigerelik a talajt, elveszik a tápanyagot, így a mellette lévők, vagy amiket utána ültetünk, már nem fogják magukat jól érezni, lehet, hogy ki is pusztulnak.