Akár hat évre visszamenőleg is kérhetjük az elmaradt kedvezményünket.<br />
Forrás: MTI
Idén két napot nyertünk az adóbevallás leadásával, mivel a hivatalos határidő május 20. lenne, ami vasárnap, az azt követ hétfő pedig pünkösd, így május 22., keddre tették az utolsó napot. A legtöbben ügyfélkapun keresztül intézik a „papírmunkát”, ami gyorsabb, azonban még azoknak is van lehetőségük javítani, akik postán kapják meg a tervezetet.
Még van időnk behozni a lemaradást
Igaz, hogy a NAV által készített iratot is adóbevallásként szoktuk emlegetni, viszont ez csak egy tervezet, ami valószínűleg nem teljeskörű.
– Ebben a dokumentumban csak azok az adatok vannak benne, amikről év közben beszámolt a munkaadó – kezdte Keresztesné Molnár Anikó a tudatosadozo.hu szakértője. – Ezen kívül lehetnek még olyan jövedelmeink, amiket bizony be kell vallani.
Ilyen például ingatlan- bérbeadás, -eladás és -vásárlás vagy akár külföldi jövedelem is, ezeket nekünk kell a NAV felé jelezni. A másik fontos dolog, hogy nem biztos, hogy az adókedvezményt, ami év közben jár, igénybe vettük.
Ha például év közben munkahelyet váltottunk, és az új helyen az első hónapban nem igényeltük a családi adókedvezményt, akkor az elmaradt időszakot még most jelezhetjük a NAV-nak – figyelmeztetett a szakértő.
Rábólintás nélkül is hivatalos
A NAV mindenkinek megcsinálja az adóbevallás-tervezetét, aki nem vállalkozó. Az adóbevallás-tervezet javítását könnyen megtehetjük, ha van ügyfélkapunk, de azok az adózók is tudnak korrigálni, akiknek nincs.
A postán kiküldött tervezetbe javíthatunk vagy egy új adóbevallást adhatunk be a NAV felé. Akár elfogadjuk, akár nem, a tervezet május 22-től hivatalosan is adóbevallássá válik. A diákoknak is érdemes erre figyelni, mivel a pár hónapos alkalmi munka után is adózni kell.
Év közben is beadhatjuk
Előfordul, hogy a végleges határidő után jövünk rá arra: valami mégis kimaradt a hivatalos papírból.
– Az elfogadott személyi jövedelemadóba nem lehet utólag belenyúlni. Csak úgy tudunk változtatni rajta, ha egy külön, adóbevallás önellenőrzés nevű dokumentumot töltünk ki – világosított fel Keresztesné Molnár Anikó szakértő. – Ez ugyanazt a nyomtatványt jelenti, amit most kell leadni, viszont itt már a helyes adatokkal kell elküldeni a NAV-nak.
Ezt év közben bármikor leadhatjuk, sőt akár egészen 2012-ig visszamenőleg javíthatjuk az adóbevallást. A legjellemzőbb, ami mindig lemarad, a betegségekkel kapcsolatos adókedvezmény, mivel sokan nem tudják, hogy jár. Ezt azonban csak öt évig visszamenőleg kérhetjük, és több százezret is visszakaphatunk – tette hozzá a tanácsadó.
Döntsön az adójáról!
Az 1+1 százalékot akár az szja-tól függetlenül is leadhatjuk azzal a papírral, amit postán a tervezettel együtt kiküldtek, vagy az ügyfélkapun keresztül. Az első egy százalékot felajánlhatjuk például egy állatvédő vagy gyermeksegítő szervezetnek, egyéb alapítványnak, esetleg iskoláknak, óvodáknak. A második egy százalékot a NAV által közzétett és elismert egyházaknak adományozhatjuk.