Érti a fekete lyukak működését, pedig csak a hetedik osztályt végzi.
Forrás: Kisalföld
Igazi csodagyerek a 7. osztályos Áron. Már hároméves korában kiderült az écsi kisfiúról, hogy más, mint a többi gyerek. Még nem tudott olvasni, de már levette a polcról a fizikakönyvet, és a tér-idő görbületről nézegette az ábrát.
– Nekünk ez természetes volt, hozzászoktunk, ebben nőttünk fel – mondta Fehér Réka, Ujvári Áron édesanyja a Borsnak. – Voltak olyan kérdései, amikre már válaszolni sem tudtunk, ezért kezdtünk szakembereket, szakköröket, klubokat keresni, ahol kielégítik a kíváncsiságát.
Van terület, amiben nagyságrendekkel a társai előtt jár, másban, ami nem köti le annyira, együtt halad a többiekkel. Matekból ugyanott tart, ahol a vele egykorúak. Ugyanakkor a fizika, a csillagászat elméleti részét sokkal jobban érti, ezért is tud bejárni egyetemi előadásokra – mesélte az édesanya.
Úszás és trombita
– Gondolatban már modelleztem a fekete lyukak működését is. Követni tudom az előadásokat, és nagyon élvezem őket – mondta Áron a Kisalföldnek.
– Minél többet tudunk egy részecske helyéről, annál kevesebbet a gyorsaságáról és fordítva. Mindent részecskék alkotnak körülöttünk, mégis keveset tudunk róluk – magyarázta az újságírónak.
– Az iskolai beíratásánál olyan tanárt kerestünk, akiről tudtuk, hogy tolerálni fogja a kérdések özönét. A többi gyerek számára ő nem kirívó, mert ilyennek ismerték meg. Nagyon nyitott, közösségi gyerek. Jár úszni, jövőre pedig trombitálni tanul – mesélt Áronról a Borsnak az édesanya.
Több pénzbe kerül
A tehetséges gyerek nevelése pluszkiadásokkal jár, mert olyan könyveket kell megvenni, olyan szakkörökbe kell járni, amik költségesek. Szerencsére vannak ösztöndíjak, támogatások.
Áron szeret versenyezni, neki az nem teher, hanem szórakozás.
Az általános iskolát ugyanúgy fogja befejezni, mint a többiek, aztán hogy utána hova mehet, az még kérdés. Áron szerencsére jó kezekbe került.
– A csodagyerekek nagy részénél azt tapasztaltam, hogy elérnek egy szintet, és ott megállnak. Áron úgy néz ki, hogy nem ilyen – mondta a Borsnak Barla Ferenc, a győri Széchenyi István Egyetem oktatója. – Ritkaság, hogy valaki 5-6 éves korában érdeklődik a fizika iránt, és ez az érdeklődés nála 4-5 év elteltével sem múlt el, hanem töretlenül tart. Elmélkedik a fekete lyukakról, kvarkokról, és próbálja elképzelni is. Az ő gondolatai nem a televíziós tehetségkutatók körül forognak – állította a professzor, akit a győri tehetségkutató keresett meg, hogy felhívja a figyelmét Áronra.
Cambridge a cél
– Fontosnak tartom, hogy ha egy szülő úgy látja, hogy valamiben kiemelkedően tehetséges a gyermeke, akkor ne az iskolaigazgatóhoz forduljon, mert neki túl sok dolga van. Keressen meg egy ilyen intézményt. Áron a fizikában nagyon elöl jár, a matekban ugyanott tart, ahol a többiek, ezért olyan könyveket tudtam neki ajánlani, amivel matektudás nélkül is érthetővé válnak dolgok. Abban bízom, hogy ki fog jutni Cambridge-be – mondta az egyetemi oktató.