Aki megélte már a migrént, sokszor az első, legapróbb tüneteknél tudja, mi vár rá. Dr. Vida Zsuzsanna, a Budai Fájdalomközpont neurológusa, fejfájás-specialista szerint éppen ezért a rohamkezelésre és a megelőzésre is van lehetőség.
A betegség tünetei
Az első tünet, amikor a páciens hangulati változásokat tapasztal, fáradtnak vagy éppen feldobottnak érzi magát, általános tünetekre panaszkodik, mint étvágyváltozás, tarkómerevség. Ezután következhet például látótérkiesés, pontok a látómezőben, zsibbadás, végtaggyengeség, és jelentkezhet beszédzavar is.
Ezt követi maga a fejfájás, ami migrénnél tipikusan hang- és fénykerüléssel jár, pihenésre, csendes, sötét szobára vágyik a beteg, aki esetleg émelyeg is. A fejfájás megszűnése általában fokozatos, alvás és esetleg hányás után következik. A levezető fázisban az illető még fáradt, étvágytalan, nyomott hangulatú.
A rohamkezelés szabályai
A migrénes fejfájást fontos kezelni, azonban a megfelelő terápia kiválasztását bízzuk szakemberre, ugyanis jelentős mennyiségű fájdalomcsillapító fejfájást generálhat. A migrénes rohamok súlyossága meghatározhatja, milyen gyógyszert lehetséges bevetni.
Minél hamarabb megfelelő gyógyszermennyiséget a megfelelő formában kell alkalmazni, az orvos utasításainak megfelelően. Rohamgyógyszerből havi 10 alkalomnál többet nem ajánlott bevenni, és szintén nem ajánlottak a kábító fájdalomcsillapítók sem.
A migrén megelőzése
A megelőző kezelés akkor javasolt, ha havi 3-4 alkalomnál gyakoribb vagy hosszan tartó fejfájások jelentkeznek. Ilyen esetben a betegnek folyamatosan kell szedni egy gyógyszert, azért, hogy ne alakuljon ki akár minden másnap a migrén.
Amennyiben a páciens észreveszi, hogy valamilyen étel, ital vagy tevékenység provokálja a rohamot, az adott dolgot meg kell próbálni elhagyni vagy valamivel helyettesíteni.