A véres kutyaviadalokat nagyon nehéz felderíteni. Többször az állat tulajdonosa büszkélkedik a közösségi oldalon, ami felkelti az állatvédők figyelmét. Lehet még megbízható kutya a harcra kiképzett ebekből is, de könnyen el is altathatják.
Mint azt a Bors elsőként megírta: gyomorforgató felvétel került elő egy Bács-Kiskun megyei településen tartott kutyaviadalról. A videón a résztvevők röhögve követik nyomon az életre-halálra menő küzdelmet. Az illegális, állatkínzásnak minősülő, véres versenyek országszerte elterjedtek, de felderíteni nagyon nehéz őket. Ha a kutya túléli, akár még normális életet is élhet.
Elveszítette a lábát
A véres összejöveteleket ketté lehet osztani: vannak, akik kisebb pénzben játszanak, és vannak a maffiához köthető viadalok. A felderítés minden esetben problémás, de a szervezett bűnözéshez köthető eseteket még nehezebb lenyomozni. Öröm az ürömben, hogy akik kisebb pénzben játszanak, néha saját magukat buktatják le a közösségi oldalakon. – Egy férfi pár hete a személyes adatlapjára tett ki fotókat a kutyájáról. „Nero megint keresett egy keveset” – szólt a képaláírás, és az illető egy halom bankjeggyel pózolt – mesélte a Borsnak Wegera György, a Kutya-segélyszolgálat Alapítvány vezetője. – Ezek az emberek képesek azt mondani, hogy ez csak egy játék. Miféle játék? Nálunk is több súlyos sérült bull típusú kutya volt. Olyan is akadt, amelyiknek nem volt meg az egyik lába – szörnyülködött lapunknak Wegera.
Gyenge idegrendszer
A viadalokra alkalmas bull típusú kutyákat többnyire a legnagyobb magyar apróhirdetési oldalról szerzik be. – Többnyire agyonszaporított állatokról van szó, ezeknek a kutyáknak az idegrendszere sem a legjobb. A lényeg, hogy olcsóbban hozzájuk lehet jutni. (A Bors megnézte, mennyiért juthat bárki harcra kiképzett kutyákhoz. A hirdetőoldalak keresőit böngészve akár már 15 ezerért is a miénk lehet egy gyilkolásra kiképzett eb.) Itt lehet beszerezni a génhibás, úgynevezett csalikutyákat is. Ezeket a szerencsétleneket arra használják a viadalon, hogy jól felhergeljék az ellenfeleket a véres harc előtt – mondja Wegera György. A Kutya-segélyszolgálat Alapítvány vezetője tapasztalatok alapján azt mondja: nem lehet pontosan meghatározni, hogy az országban hol van a legtöbb viadal, Borsodtól Bács-Kiskun megyéig széles a paletta, gyakorlatilag mindenhol találkoztak már ilyesmivel.
Bullok a sintéreknél
– Vannak, akik harci kutyák tenyésztéséből élnek. Az ilyen kutyatulajdonos természetesen nem fogja megnézni, kinek adja el az állatot – mondja Wegera György, aki szerint szabályozni kellene a kutyakereskedelmet.
Ha sérült, gazdátlan, kóbor kutyát találnak, az állat bekerül az állatvédelmi rendszerbe.
A gyepmesteri telepek (sintértelep) tömve vannak bull típusú kutyákkal, de az nem élet, ami itt vár rájuk. A férőhely hiánya miatt sokukat ugyanis 14 nap után el kell altatni.
Az pedig csodaszámba megy, hogy valaki örökbe fogadjon egy ilyen kutyát – mondja a szakember. Nyakas Gábor kutyaviselkedés-szakértő szerint azonban ezeket a harcra kiképzett kutyákat is „rendbe lehet szedni”.
A kutyaviadalos korszakuk viszonylag rövid. Ha a traumák után olyan családhoz kerülnek, ahol biztonságos helyen van és tudják kezelni, nem jelentenek veszélyt.
Van, ahol szabad a puszta harc
Ha az állatorvosban vagy az állatvédő szervezeteknél felmerül, hogy egy eb illegális kutyaviadalon szerzett sérülést, azonnal értesítik a rendőrséget. Ilyenkor állatkínzás gyanúja miatt indul nyomozás. A kutyaviadal bizonyos formái egyébként Türkmenisztánban, Afganisztánban és Kínában is legálisak. Előbbiben időre megy a küzdelem, a távol-keleti országban pedig addig nem bünteti a törvény, amíg a kiszolgáltatott állatokra nem fogadnak pénzben.