Forrás: MTI
Hatalmas összegű telefonszámlát kapott egy lengyel alapítvány, mert egy gólya elvesztette azt a nyomkövetőt, amelyet a környezetvédők helyeztek rá. Az eszközt elhagyó vándormadár helyett azonban sokkal inkább egy szudáni ismeretlen a hibás a hétszázötvenezer forintyi értékű számla miatt – írja a BBC News.
Az Ecologic Csoport tavaly telepített jeladót a fehérgólya hátára, hogy nyomon követhessék a madár vándorlási szokásait. A gólya már hatezer kilométer repült, és a Szudán keleti részén lévő Kék-Nílus völgyből kapták tőle az utolsó jeleket, amikor egyszer csak elvesztítették vele a kapcsolatot.
Az északkelet-afrikai országban valaki megtalálta a nyomkövetőt, és leleményesen kivette belőle a SIM kártyát, berakta a saját telefonjába, és húsz órányi hívást kezdeményezett.
A lengyel környezetvédők egy hétszázötvenezer forintnyi értékű telefonszámlát kaptak, amelyet ki kell fizetniük.
A jeladóval ellátott gólyák fontos szerepet játszanak a vándormadarakról folyó környezetvédelmi és fajmegőrző kutatásokban. Bár a fehér ma már nem veszélyeztetett faj, ötven éve Európában majdnem a kihalás szélére került élőhelyei, a mocsarak lecsapolása és a széles körű iparosítás miatt.
Mint azt a Bors megírta: magyar és német kutatók két személyiségtípusba osztották a vándorló gólyákat attól függően, hogy vezetik-e a madárcsapatot vagy követik társaikat. A vezető gólyák ügyesen feltérképezik a felszálló légáramlatokaz és azokat a helyeket, ahol a magasba emelkedhetnek. Kissé szabálytalan az útvonaluk, mégis messzebbre eljutnak, akár egészen Nyugat-Afrikáig.
Míg a követők a vezetők nyomába eredve haladnak, ők nem vesződnek a felszálló légáramlatok felkutatásával. Szabályosabb is az útvonaluk, de a vezetőkkel ellentétben nem jutnak messze, általában az első melegebb pontnál, Spanyolországnál megállnak. Hogy követni tudják a vezetőket, többször kell csapni a szárnyukkal, hamarabb is fáradnak, ezért a vándorútjuk fele akkora, mint a vezető madaraknak.