Aranyszínű, ropogós a külseje, omlós és szaftos a belseje – ilyen a tökéletes szilvás gombóc!
Forrás: Thinkstock
Kicsik és nagyok, fiatalok és idősek. Nincs olyan ember, aki nemet tudna mondani egy tál porcukorral szórt meleg szilvás gombócnak. A régi hagyományos mellett már megjelent pár újszerű elkészítési mód, azonban még mindig azt valljuk: a megszokott a legjobb.
A túlérzékenyeknek is elkészíthetjük a finomságot rendes liszt helyett kukoricaliszttel és gluténmentes zsemlemorzsával, azonban utóbbit dióval vagy mákkal is helyettesíthetjük.
A sárga krumpli tökéletes az elkészítéshez, de amire figyelni kell, hogy a tészta semmiképp se legyen száraz, ha lehet, minél lágyabbra készítsük el, és jó sok tölteléket tegyünk bele, úgy az igazi – osztotta meg velünk a tapasztalatait Wossala Rozina sztárszakács, aki elmondta azt is, hogy prézli helyett diót használ.
– A megpucolt diót tepsiben megpirítom, majd ledarálom és összekeverem fahéjas cukorral. A forró vízből kiszedett gombócokat félrerakom egy picit, hogy ne vizesen hempergessem bele a keverékbe.
A sárga, szétfövő burgonyára esküszik az Ízes Élet háziasszonya, Mautner Zsófi is, viszont ő a tésztába is tesz egy kis turpisságot.
– Nagyon sok múlik azon, hogy milyen típusú burgonyával készítjük. A piacokon általában lehet kapni Ella krumplit, ezzel a legjobb dolgozni. A szilvás gombóc, illetve a nudlik tésztájába mindig szoktam tenni egy pici zsiradékot, amitől nagyon finom, lágy lesz, de nyugodtan lehet olívaolajat is használni. Az én titkom, hogy száraz serpenyőben megpirított mákot teszek a tésztába. Ettől egyrészt nagyon jópofán fog kinézni, másrészt pedig illatosabb lesz a mák, mert felszabadulnak a magokból az illóolajok – világosítja fel a főzni vágyókat.
Lipták Orsolya séf elárulta, héjában főzi meg a krumplit.
– Hagyom kihűlni a krumplit, de nem szabad, hogy teljesen hideg legyen és megdermedjen, mert akkor nem lehet vele dolgozni. Összenyomom krumplinyomóval, megy bele a tojás, a zsír, a só és a liszt. Ha még meleg a krumpli, akkor több lisztet vesz fel, és ragacsos marad a tészta. Amikor már meg tudjuk fogni kézzel, akkor a legjobb! – magyarázta Orsolya a tésztagyúráshoz szükséges hozzávalókat. – A szilva szerintem akkor zseniális, ha a ragacsos barna cukrot összekeverünk fahéjjal, bourbon vaníliával, egy kis sóval, és ezzel a keverékkel töltjük meg – árulta el a séf, aki 8-9 centis négyzetekre vágja a tésztát, majd miután feljöttek azok a víz tetejére, még két percig főzi. Orsolya a vajon pirított zsemlemorzsához barna cukrot és pirított mandulaforgácsot ad.
Egyszerűbben is készülhet
Hozzávalók:
75 milliliter olaj
2 dl víz
10 púpos evőkanál liszt
csipet só
2 darab tojás
szilva
fahéj
zsemlemorzsa
porcukor
Elkészítés: Az olajat és a vizet összeöntjük, majd felforraljuk, és hozzátesszük a lisztet. Addig kevergetjük, amíg a massza elválik az edény falától, majd hagyjuk kihűlni. Egyesével hozzáadjuk a tojásokat, a csipetnyi sót, majd alaposan összedolgozzuk, és annyi lisztet teszünk még hozzá, hogy gyúrható állagú masszát kapjunk. A tésztát kinyújtjuk, felkockázzuk, és a szokásos módon beletesszük a szilvát és a fahéjas cukrot, majd forrásban lévő vízben készre főzzük. A zsemlemorzsát megpirítjuk, majd beleforgatjuk a gombócokat, és tálaljuk.