Aktuális

A növények is szennyezhetik az otthonunk levegőjét

Bors

Létrehozva: 2018.06.13.

Forrás: Thinkstock

Több oka is lehet, ha a tavaszi nagytakarítás után még mindig nem érezzük elég frissnek lakásunk levegőjét. Dr. Magyar Donát aerobiológus, a Budai Allergiaközpont szakembere összefoglalta, hogyan javíthatunk a belső levegő minőségén.

Szellőztessen reggel

Ha reggel korán indulunk és csak késő este érünk haza, könnyen megfeledkezhetünk a szellőztetésről. A klíma használata megtévesztő lehet, hiszen a berendezés – beállításától függően – csak a belső levegőt keringteti, így hűvösebb ugyan lesz, de frissebb nem. Levegőcserére a kora reggeli órák a legideálisabbak.

A műanyag ablak gondjai

A műanyag nyílászárók esetében a napi 1–2 szellőztetés nem elég. Ezek ugyanis légmentesen záródnak, míg a hagyományos ablakoknál zárt állapotban is áramlik a levegő, így körülbelül óránként ki is cserélődik a helyiségben, ami nagyon fontos az egészségünk védelme érdekében.

Gyakran kell locsolni 

Bizonyos növények segítenek megkötni a levegő szerves szennyezőanyagait. Különösen hatékony a zöldike, a hegyes csúcsú futóka, az aloe, a vitorlavirág és a filodendron. A szobanövények földjében penészgombák találhatók, de ezek spórái csak akkor kerülnek a levegőbe, ha a virágföld kiszárad. Ezért legalább kéthetente locsoljuk a növényeinket! Az átültetést pedig ne a lakásban, hanem szabad térben végezzük.

Tisztítsa a légkondit

A klímaberendezések tisztítását még a nyári használat előtt, illetve ősszel el kell végezni. Ha ezt elmulasztjuk, a készülékből kiáramló, állott szagú levegő nem csak kellemetlen, de komoly légúti betegségek forrása is lehet.

A rejtett penész veszélye

Sok háztartásban okoz problémákat a penész. Érdemes a rejtett zugokat is átvizsgálni, különösen a mosdó, mosogató alatti szekrényeket, a cipő- és az ágyneműtartót. Elhúzva a szobában a külső falra tolt szekrényt, falvédőt is kellemetlen meglepetésekben lehet részünk.

Romlanak az ételek

A lakásban nem megfelelően tárolt zöldségek és gyümölcsök könnyen megpenészedhetnek, amiről gyakran csak akkor szerzünk tudomást, ha a lakásban terjengő, átható szag forrását kutatjuk. Az ételmaradékok is kellemetlen meglepetéseket okozhatnak. A zöldségeket, gyümölcsöket hűvös kamrában vagy a hűtőben tároljuk. Ha erre nincs mód, inkább kisebb mennyiséget vásároljunk és fogyasszunk – vagy használjuk fel mielőbb!

Kevesebb szőnyeget

A bútorokon láthatjuk, hogy a takarítás után pár nappal már vékony porréteg jelenik meg rajtuk. Nincs ez másként az egyéb lakásban található tárgyakkal sem, az ágynemű, a matrac, a szövetkanapé és a szőnyegeink szintén porfogóként működnek és remek élőhelyet biztosítanak az allergiás tüneteket okozó házi poratka számára. Minimalizáljuk a szőnyegek számát a lakásban! Az ágyneműt mossuk át legalább két hetente 60 fokon, a matracot és a padlót is nagy teljesítményű, szűrővel ellátott készülékkel porszívózzuk.

Zárja el a vegyszereket

Érthető, ha szeretnénk, hogy lakásunk tiszta legyen, és friss illatot árasszon. Ám az erős vegyszerek és illatosítók számos egészségkárosító anyagot is tartalmazhatnak.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek