Brüsszel költségvetési javaslatának céljai ellentétesek a magyar és az európai érdekekkel, éppen ezért elutasítjuk – jelentette ki Kocsis Máté a parlamentben.
Forrás: MTI
A kormány a múlt héten benyújtotta a 2019-es költségvetés tervezetét, melynek középpontjában a biztonság megőrzése, a gazdasági növekedés fenntartása, a családok támogatása és a teljes foglalkoztatás elérése áll. Meg kell őrizni Magyarország pénzügyi stabilitását, emellett az emberek akaratát érvényesítve garantálni kell hazánk biztonságát, a határvédelmet és az illegális migráció elleni küzdelmet – fejtette ki napirend előtti felszólalásában a Fidesz frakcióvezetője.
Kocsis Máté kitért az unió soron következő költségvetésére is, amely szemben áll a magyar tervezet céljaival, szándékaival. A kormánypárti politikus szerint több probléma is van az uniós költségvetéssel. Elmondta, kevesebb forrás jut egy sor területre, csak a migráció és a brüsszeli bürokrácia támogatása nem csökken. Árulkodó jelnek nevezte, hogy a tervezet nem határvédelemről, hanem migrációról és határmenedzsmentről beszél.
A frakcióvezető kiemelte, a britek kilépése miatt kevesebb pénz áll majd a tagállamok rendelkezésére. A fideszes politikus megdöbbentőnek nevezte, hogy az uniós tervezetben visszaköszön az a Soros György-féle javaslat is, mely 30 milliárd dolláros Marshall-tervet szorgalmazott, migrációval a középpontban. A brüsszeli tervezet „Migrációs és határmenedzsment” fejezete 35 milliárd euróról beszél; kísértetiesen azonos számok – jegyezte meg. Ráadásul további eurómilliárdokat akarnak költeni a szociális és kohéziós forrásokból a már Európában tartózkodó migránsok integrálására – tette hozzá. Brüsszel költségvetési javaslatának céljai ellentétesek a magyar és az európai érdekekkel, éppen ezért elutasítjuk – szögezte le.
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára viszontválaszában kijelentette, hogy egyre többet tudnak az új hétéves költségvetés részleteiről.
– És amit tudunk, az nem túl derűs. Jelenlegi állapotában ugyanis a hosszú távú költségvetés egy bevándorláspárti költségvetés. Egyértelmű a szándék, hogy helyet csináljanak a bevándorlást támogató programoknak, mindezt a klasszikus uniós fejlesztési források rovására. Ezt súlyosbítva jogköröket akarnak elvonni a tagállamoktól. El akarják venni azt a jogot, hogy az államok, így Magyarország határozza meg, hogy kit tart menekültnek, és kit gazdasági bevándorlónak. S hogy teljes legyen a kép, továbbra is ott van a napirenden a betelepítési kvóta, amit, ha tehetnének, azonnal életbe léptetnének – mondta az államtitkár.
– A mi álláspontunk szerint nem fair és egyáltalán nem demokratikus, hogy az európai állampolgárok megkérdezése nélkül akarnak keresztülvinni egy ilyen súlyos bevándorlási csomagot. Mindezt úgy, hogy amikor 2014-ben az európaiak utoljára szavazhattak az európai képviselőkről, és a csúcsjelöltekről, erről szó sem volt.
Brüsszelnek nincs felhatalmazása arra, hogy ilyen stratégiai ügyekben a fejünk fölött döntsön – jelentette ki Dömötör Csaba.