Mindössze két állatfajt nem láthatunk a hazai állatkertekben, de a világon máshol sem. Az egyik méretéből adódóan a bálna, a másik a fehér cápa, aminek a betelepítésével többször is hiába kísérleteztek.
Forrás: AFP
Az óriásira nőtt bálnák számára az állatkertek egyértelműen képtelenek megfelelő méretű akváriumokat építeni. A tengerek és óceánok rettegett vadászai, a fehér cápák számára ez még lehetséges volna, de akkor miért nem találhatjuk meg őket az állatkertekben.
Három hónapot bírnak
Először az 50-es években próbálkoztak azzal, hogy fehér cápát bemutassanak a nagyközönség számára. A kaliforniai Marineland of the Pacificben azonban a csúcsragadozó nem egész egy nap alatt elpusztult. Aztán a 70-es évektől gyakorlatilag harminc éven keresztül hiába próbáltak ideális körülményeket teremteni az Egyesült Államok SeaWorld nevű óceáni állatkertjében, a cápák vagy kimúltak vagy pár héten belül vissza kellett őket engedni eredeti élőhelyükre. A legtovább a kaliforniai Monterey Bay akváriumban maradt életben egy példány: 2004-ben három hónapig húzta, aztán elpusztult.
Rosszul tűrik a fogságot
A fehér cápák rettentően rosszul viselik, ha bezárják őket. A tudósok a mai napig nem tudják ennek a pontos okát. De talán az ösztöneikben rejlik a kulcs: a természetben ugyanis ezek a csúcsragadozók élő állatra vadásznak, de erre az akváriumokban nincs lehetőségük.
Nincs ekkora akvárium
Az óceánok csúcsragadozóinak még álmukban is úszniuk kell ahhoz, hogy a víz áthaladhasson a kopoltyúikon és oxigénhez jussanak. A szabad vizekben óriási távolságokat tesznek meg. Egy Nicole nevű nőstény kilenc hónap alatt húszezer kilométert tett meg, ezalatt Afrikából Ausztráliába jutott. A hatméteresre is megnö- vő fehér cápáknak gigantikus akváriumokra lenne szükségük ahhoz, hogy kényelmesen érezzék magukat, ezt viszont lehetetlen kivitelezni.
Kifinomult érzékszervek
A fehér cápák rendkívül éles érzékszervei összezavarodnak az akváriumban. A természetes vizekhez képest ugyanis hatalmas mennyiségű inger éri őket, amelyekért az üvegfal és az elektronikus berendezések a felelősek. Napjainkra a közgondolkodás is megváltozott a nagy méretű állatok fogságban tartását illetően. Nem valószínű, hogy a jövőben látni fogunk cápát az állatkertben.