Ki gondolná, hogy a feketegazdaság legnagyobb szeletét a kábítószer-kereskedelem után az élelmiszerrel kapcsolatos visszaélések teszik ki? Pedig így van, ez hatalmas üzlet.
Forrás: MTI
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Kiemelt Ügyek Igazgatósága éppen amiatt alakult meg hat évvel ezelőtt, hogy gátat szabjon a visszaéléseknek az élelmiszeriparban. Eddig mintegy 11 milliárd forintnyi adó- és áfaelkerülést sikerült meghiúsítania a hivatalnak, plusz az elmúlt öt évben több mint hatezer tonna élelmiszert vontak ki a forgalomból, de úgy tűnik, újabb eszközök bevetése vált szükségessé.
A terv a következő: létrehozni egy központi laboratóriumot, s megteremteni az állam által garantált és tanúsított védjegyet, melynek a hátterét a Nébih biztosítja. Így ha valaki ezt a logót látja, biztos lehet benne, hogy kiváló minőségű, egészséges és magyar terméket visz haza. A Borsnak nyilatkozó Nébih-szakember elmondta, gyakran adnak el romlott húst úgy, hogy még ehető.
– Előfordult nemegyszer, hogy a penészes kolbászról vagy más húskészítményről egyszerűen letörölték a penészt és megváltoztatták a hús minőségmegőrzési idejét. Olyan esetbe is belefutottunk már, hogy fagyasztott pulykatermékben csirkehús volt. Az is egy kirívó eset volt, amikor fagyasztott gesztenyemasszában a gesztenye egy részét burgonyapürével és rizsliszttel helyettesítették – mondta el dr. Helik Ferenc, a Nébih Kiemelt Ügyek Igazgatóságának vezetője. Idén is volt már több hasonló eset.
Egy siklósi húsüzemben majdnem hat tonna penészes marhahúst foglaltak le, tavaly pedig Kalocsán bukkantak több tonna romlott húsra egy üzemben. Megnyugtató vagy sem, de nem csak Magyarországon küzdenek az élelmiszer-hamisítókkal. A világon mintegy 55 milliárd dollárra (több mint 15 billió forintra) becsülik azt a kárt, amit az élelmiszer-maffia okoz.