Forrás: MTI
Főként a fiatalok kedvenc szórakozása a strandokon a vízbe ugrálás, amit gyakran csinálnak ittasan, felhevült testtel. A dolog két okból veszélyes. Egyrészt túl sekély vízben könnyen szenvedhetnek valamilyen töréses sérülést, másrészt a nagy hőmérséklet-különbség miatt a test reflexszerűen reagál: a légút lezár, begörcsölnek az izmok, emiatt fulladás és ájulás is felléphet. Ezért javasolt vízbe menés előtt legalább az arcot, a végtagokat és a mellkastájékot lehűteni. Ha mégis baj van, és hívtuk a mentőket, kiérkezésükig el tudjuk kezdeni az újraélesztést.
Ennek lépései:
1. Kemény alapra helyezzük a bajba jutottat.
2. Vállainál fogva megrázzuk, megszólítjuk.
3. Két kezünkkel a fejet hátra hajtjuk.
4. 10 másodperces légzésvizsgálatot tartunk az arca fölé hajolva, mellkasát figyelve.
5. A vizsgálat után először 5 befújást kell alkalmazni, ezt követően kezdjük el a mellkaskompressziókat.
6. Ha nincs két normális levegővétel 10 másodperc alatt, vagy az nagyon erőlködő, akkor megkezdjük az újraélesztést: egyik kéz a mellkas középső-alsó harmadára, ujjak a borda vonalával párhuzamosan, másik kéz rá az előzőre, ujjak összekulcsolva: nyújtott könyökkel 30 lenyomás 5–6 centi mélyre, 100–120-as frekvenciával.
7. Ezután két normál levegővételnek megfelelő befújás (képzetlenek csak a mellkas nyomását csinálják a mentő megérkezéséig).