Aktuális

Így védje az építkezést a tolvajok ellen

Zs.V. 

Létrehozva: 2018.06.21.

A legértékesebb dolgok az építkezéseken vannak, ezt tudják az enyveskezű emberek is. Sok esetben sem biztosítás, sem riasz­tó nincs a félig kész házaknál, így ha valamit ellopnak, a tulaj pénztárcája bánja.

Így védje az építkezést a tolvajok ellen

Forrás: Thinkstock

Gombamód nőnek ki a házak a földből, tavaly az első kilenc hónapban mintegy nyolcezer otthon épült, és to­vábbi 28 ezerre adtak ki építési engedélyt. A félkész ház körül hagyott egy-egy szerszám vagy a mozdítható anyagok felkelthetik a betörők figyelmét. Sokszor még a kerítés és a beszerelt, zárható nyílászárók sem riasztják el a rablókat. Nem ritka, hogy a kazánnak lába kél, de az éppen aznap érkező cserepeknek vagy felhasználás előtt álló anyagoknak is jócskán csökkenhet a mennyisége másnap reggelre, több százezer forintnyi kárt okozva ezzel a tulajdonosoknak.

Kimennek a helyszínre

Aki be akar menni, az be fog, így nem érdemes mindenféle műanyag „kamu” kamerákban gondolkodni, ezek nem védenek semmit.

– A rendes riasztók csak addig védenek, amíg a betörôk ezt nem tudják hatástalanítani – kezdte Sziklai János, a biztonságos otthonok specialistája. Ráadásul az építés alatt a házakba nem mindig lehet beszerelni riasztót, hiszen gyakran olyankor még az elektromosság is hiányzik. Ilyenkor külső forrásból kell megoldani az áramot.

Biztosítást is köthetünk

Nemcsak a kész lakásokra igényelhetünk kockázatviselést, hanem a még építés alatt állókra is. Ezek a biztosítások magukba foglalják a betöréses lopás okozta károkat, sőt a berendezéseket, építőgépeket is bebiztosíthatjuk.

– Mindenképpen olyan riasztórendszert kell választani, amely távfelügyelettel működik, így a tulajdonosok nyugodtan alhatnak – árulta el a szakember. Hogy ez mit jelent a gyakorlatban? Bármit érzékelnek a berendezések, a cég munkatársai azonnal rohannak a helyszínre. Ezért nem mindegy, melyik vállalkozást választja, csakis olyanra bólintson rá, amely biztosítja az egy-két perces kiszállást. Ha drágább szolgáltatás mellett döntünk, akkor sem kell egyszerre több százezer forintot kiadnunk, rengeteg helyen részletfizetésre is megvásárolhatjuk a különböző riasztókat, amit a mobiltelefonokhoz hasonlóan ingyen is kihozhatunk az üz­letből. Sőt olcsóbban megússzuk, ha csak béreljük a készülékeket és előfizetünk a szolgáltatásra. Amennyiben a tulajdonosok nem akarják másra bízni a felügyeletet, akkor akár okostelefonra letölthető applikáción keresztül is figyelhe­tik a ház körüli mozgásokat, amelyek kapcsolatban állnak a riasz­tóval.

Ahány ház, annyi védelem

A riasztófajták kínálata végeláthatatlan. Beltérre, de akár kültérre is vásárolhatunk eszközöket, amelyek lehetnek elemesek, de akkumulátorosak is. Létezik úgynevezett infrasorompó is, a szakértő szerint ennek egyetlen hátránya, hogy ködös időben akár egy kisebb termetű állat miatt is beriaszthat. Ha inkább kerítésen kívül tartanánk a betörőket, akkor az egyik opció, ha minimális árammal riasztjuk el őket. Ezt viszont csak szakember szerelheti fel.

Tárolja máshol!

Szabadi Márk építésvezető lapunknak elmondta, gyakran négylábúakat vetnek be a területek őrzésére. – Ha a telek tele van értékkel, akkor hosszú távra javasolni szoktuk, hogy fizessenek őrt, ha viszont egy-egy napról van csak szó, ismerőst is megkérhetünk, hogy segítsen. Az alapanyagokat az utolsó pillanatban vigyük a helyszínre, ne tároljuk ott sok ideig. Jó módszer még az is, ha felhúzunk egy ideiglenes kerítést, és egy nagy testű kutyával védjük a helyszínt.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek