Egyre többeket tart lázban a kérdés, hogy néz majd ki a világ 15-20 év múlva. Robotkollégáink biztosan lesznek, és még olcsóbban repülünk majd.
Elveszik a robotok az emberek munkáját? Ezt a kérdést egy ideje egyre gyakrabban teszik fel tudományos műsorokban, újságcikkekben, de még hollywoodi filmekben is felvetődik, még ha a válasz nem is tükrözi a teljes valóságot. Legutóbb a Corvinus Egyetemen megrendezett Brain Bar nevű eseményen, Európa legnagyobb innovációs fesztiválján boncolgatták a kérdést a sokatmondó Állásrabló robotok című előadáson.
20 év múlva valóság
A mesterséges intelligencia ellen küzdeni már régóta felesleges, de félni sem kell tőle. Amit a filmekben látunk, hogy a robotok intelligensebbek lesznek az embernél, az nem is olyan sok idő múlva, egészen pontosan 15-20 év múlva a mindennapi valóság lesz. Robotizált állások biztosan lesznek, ugyanakkor nem kell izgulni, ez nem egyenlő emberek millióinak munkanélkülivé válásával.
– A robotok megjelenésével az eddig ismert munkahelyek alapjaiban változnak meg. A szigorú hierarchiák megszűnnek, ahogy annak a jelenségnek is búcsút inthetünk, hogy az emberek lediplomáznak, majd egyből dolgozni kezdenek és az élet hosszig tartó karriernek is lassan vége – vetítette előre a jövőt Shamus Rae, a téma szakértője, aki megnyugtatott: nem minden munkára pályázhatnak majd a robotok.
Máshogy tanulunk
Míg ma az iskolákban – legyen az általános, középiskola, felsőoktatás – több mindent tanul az ember (matematikát, tudományt, irodalmat, nyelveket stb.), a sokféle tudásra pedig a jövőben is szükség lesz. Viszont az már biztos, hogy életünkben egyre meghatározóbb szerep jut a technológiának. Ehhez pedig kevésbé elméleti tudásra van szükség, inkább kíváncsiságra és tapasztalatokra. A kreativitás és a szociális készségeink pedig még inkább fontosabbá válnak a robotokkal kiegészült világunkban.
Pilóta helyett is robot
A kilencvenes években repülőre szállni és elutazni még luxusnak számított. Nyugat-Európába többen jártak buszokkal vagy a családi autókkal, mint ahányan a légiközlekedést választották. Már ma is érezhető, hogy ez megváltozott, egyre többen pattannak még akkor is repülőre, ha egyébként csak egy országgal arrébb utaznak. A repülés olcsóbb lett, legalábbis a fapados szolgáltatás, a kényelemért és a kiszolgálásért viszont továbbra is mélyen a zsebébe kell nyúlnia az embernek. Jó hír az utazás szerelmeseinek, hogy a repülés a jövőben sem lesz drágább, legalábbis Stephen Jones, a Wizz Air vezérigazgató-helyettese mindenképp ezzel számol.
– A repülés egyre olcsóbb lesz, és bármily meglepő, de ez a cégnek is megéri – mondta el. Arra is kitért, hogy a repülőipar tudja, hogy az emberek nagy része tart több ezer méter magasban utazni, így az továbbra is megoldásért kiált, hogy lehetne még tovább növelni az emberek biztonságérzetét az amúgy is biztonságos repülőn. A légiközlekedésben is számítani lehet arra, hogy a pilóta helyett robot irányítja majd a gépet. Nem elképzelhetetlen, hogy a jövőben biometrikusan, azaz szó szerint az arcunkról leolvasva határozzák meg, kik is vagyunk.