Aktuális

Kánikulában ne tömje házi kedvencét!

Zs.V. 

Létrehozva: 2018.06.14.

Önt is megviseli a forróság? Nos, a háziállatok is ugyanolyan rosszul tűrik, de kis odafigyeléssel enyhíthetünk a kínjukon.

Amit nem tennénk meg a gyerekeinkkel, azt az állatainkkal se tegyük! – vallják az állatvédők, ami a nyári melegre is érvényes. Számos dolog van, amivel könnyeb­bé tehetjük a forró heteket kedvenceinknek.

Többször keveset

Ahogyan az embereket, úgy az álla­tokat is megterheli, ha a hőségben teleeszik magukat. A gazdi felelőssége a mértéktartás.

– A habzsolós ebekre mindenképp figyelni kell, hogy ne egyenek sokat egyszerre, s inkább reggel vagy este kapjanak kaját, amikor hűvösebb a levegő – javasolta Banga Adrienne állatvédő. – A többször keveset elv ilyenkor a legjobb, már csak azért is, mert ha a nyers ennivalót otthagyja az állat, az a hőségben könnyen megromlik. A maradékot ezért mindig dobjuk ki, a konzervet pedig tegyük hűtőbe!

Hűsítés

Hőguta? Azonnal orvos!

Sajnos gyakori a forró nyári napokon, hogy kétségbeesett gazdik rohannak az állatorvoshoz eszméletlen kutyájukkal.

– Leggyakrabban a tűző napon, felhúzott ablakkal parkoló autóban hagyják kedvencüket, vagy úgy futtatják, hogy nem iszik eleget közben – figyelmeztet dr. Horváth Dávid állatorvos. – Ha a testhőmérsékletük megközelíti vagy meghaladja a 41 fokot, akkor már baj van. A figyelmeztető tünetek: erős lihegés, zihálás (elkékült nyelv), sokkos állapot, később remegés, görcsök, elesettség, ájulás, tudatvesztés és kómás állapot. Orvosi segítség nélkül a kedvencünk biztosan elpusztul. Saját magunk valamiféle készítménnyel semmiképp ne próbáljunk meg kezelni a helyzetet, mert csak meggyorsíthatjuk a halálát.

A cicákat nem érdemes fürdetni, mert nekik inkább sokkhatás, mintsem élvezet. Fogjunk egy nem használt, vizes mosogatószivacsot, és azzal simogassuk végig a testét!

– A kutyáknak és a macskáknak is vásárolhatunk hűtőmatracot, ami zselével van töltve, és csak akkor hűt, ha az állat ráfekszik. Ha erre nincs pénzünk, akkor jó alaposan benedvesített törölközőt terítsünk a földre! Lehet, hogy először furcsállni fogják, de gyorsan rászoknak majd – tanácsolta Banga Adrienne.

A lakásban húzzuk el a sötétítő függönyt, az ablakokat pedig csukjuk be, hogy ne jöjjön be a meleg! Rásegíthetünk ventilátorral is. A kinti kutyaházat fedjük be kartonnal, a beton aljzatút pedig naponta többször locsoljuk meg!

Forró talaj

Mi, a cipőnkben nem érzékeljük az aszfalt forróságát, de a kutyák mancsa akár pár perc alatt megéghet, ami nagyon nagy fájdalommal jár. Sokszor kerülnek azért orvoshoz a kedvencek, mert a gazdi felelőtlenül sétáltatta őket délidőben. Várjuk meg, amíg lehűl a levegő, és már nem tűz annyira a nap! Ha mindenképpen a legnagyobb melegben tudunk vagy akarunk kutyát sétáltatni, akkor kerüljük az aszfaltot, inkább a parkok felé vegyük az irányt!

Víz, víz, víz!

Ha nem akar inni az állat, akkor jöhet az étel vizezése. A szakértők azt tanácsolják, hogy a lédús konzervekhez is keverjünk plusz vizet, sőt a száraz tápot is hígíthatjuk. Figyeljük ki, hogy hol, miből szeret inni a cica vagy kutya, és kedveskedjünk neki azzal, hogy hagyjuk akár a csapból is, ha neki az esik jól! Fontos, hogyha elmegyünk otthonról, akkor akár minden szobába tegyünk csaphideg vizet.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek