A labdarúgó-kapitányokat sorra vevő sorozatunkban az edzőlegenda Kovács Ferenccel idéztük meg a múltat, váratlan halála miatt sajnos ez lett az utolsó beszélgetésünk.
Forrás: VIDI.hu
Egykori MTK-játékosként alapélménye volt Puskás Ferenc őrzése. Sokféle csínnyel próbálkozott, ám Öcsi olyan volt, mint egy rúgófal, lepattant róla mindenki.
– 1956-ban a segítségemre volt – emlékezett a 84 éves Kovács Ferenc, aki az egyetlen magyar, aki játékosként és edzőként (az MTK-val KEK-ezüstérem, a Videotonnal UEFA-kupa 2. hely) is nemzetközi kupadöntőbe került. Sorállományú katonaként a kék-fehérekkel Törökországba ment futballozni, emiatt elő akarták venni, de Puskás a honvédelmi miniszterrel percek alatt elintézte, a haja szála se görbüljön.
Ugyanabban az évben Angliában túrázott az MTK, és mivel Kovácsot látták a Brighton ellen brillírozni, a Manchester United ügynökei szerződést kötöttek vele. Csakhogy a menyasszonya nem óhajtotta elhagyni az országot, ezért végül Kovács maradt. Ennek később válogatottunk látta hasznát, mivel Baróti Lajos szövetségi kapitány pályaedzőjeként remekelt, Nyilasi Tiborék neki is köszönhetik, hogy 1978-ban ott voltak az argentínai vb-n.
– A vb-n a hivatalos megfogalmazás szerint morális okok miatt estünk ki – folytatta Kovács. – Ezzel szemben hadd áruljam el, az adidas – vb-t megelőző – franciaországi edzőtáborában valamennyi játékos minibárja tele volt itallal, pompás ajándékokat is kaptak, viszont a cég edzőpartnert nem biztosított... Ráadásul az MLSZ elnöke elhallgatta a játékosok fejenkénti 5000 dolláros vb-prémiumát, aminek nem örültek Törőcsikék.
Baróti távozása után Kovács nyolc meccsre kapott esélyt kapitányként, két-két győzelem és vereség mellett négy döntetlent mutatott fel.
– Az új MLSZ-elnök, Szepesi György arra kért, átmenetileg dolgozzak tovább, és ha majd megtalálja az utódomat, lehetőséget biztosít egy nyugati edzői poszt betöltésére. Arra az állásra azóta várok – tette hozzá.
Szakvezetőként kőkemény tréningeket vezényelt, csak arra kérte játékosait, ne éjszakázzanak. Na, és harcolt a bundázás ellen.
– Amikor Debrecenben dolgoztam, a szerződésben kikötöttem, előre megbeszélt eredménynél csomagolok. Meg is tettem a Csepel elleni bundameccs után.
Nyugdíjasként gyakran járt meccsre, váratlan halála előtt még megadatott neki a Videoton bajnoki címének ünnepelése a csapattal.
Mérlegen
Amire büszke volt: Bár kőkemény edző voltam, mindig őszinte barátsággal üdvözöltek a játékosaim.
Amit másként csinált volna: Részt vállaltam volna hatvan év magyarországi futball elmaradottságának
felszámolásában.