<p>Egy törött szárnyú, védett egerészölyvön akartak segíteni a Mályi Madármentők, de nem mehettek fel az autópályára, mert nem volt matricájuk. Az autópálya-kezelô szerint engedélyt kellett volna kérniük.</p>
Ma már az életmentés sincs ingyen. Totális felháborodás övezi az esetet, amiről a Mályi Madármentők beszámoltak a Facebookon. Nem engedte meg az autópálya-kezelő, hogy matrica nélkül hajtsanak fel az útra, kimenteni egy törött szárnyú egerészölyvet. Az Emődi Autópálya Mérnökség hétfőn értesítette őket a sérült állatról, az M3-as autópályára viszont nincs a madármentőknek érvényes matricájuk, így gondolták, segítséget kérnek.
– Felhívtam a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató (NÚSZ) Zrt. ügyfélszolgálatát, a lehető legrövidebb úton szerettünk volna elmenni a madárért annak ellenére, hogy nincs matricánk. A diszpécser annyit mondott, erre nincs lehetőség. Vezetőt kértem a telefonhoz, de ők sem tudtak, vagy nem akartak, segíteni – panaszolta a Borsnak Lehoczky Krisztián, az állomás vezetője.
A megoldást végül az emődi mérnökség találta meg, amikor a madármentők visszaszóltak, hogy nem kapnak engedélyt. Erre beültek a mérnökség narancsszínű ellenőrző autójába, és már mehettek is a védett madárért.
A madármentőknél ennek ellenére betelt a pohár, mert nem ez volt az első eset. A 2014-es év karácsonyán, míg mások este hat óra tájban már a halászlét szürcsölték békésen, a mentőknek ugyancsak dolguk akadt volna egy sérült madárral, ám szintén nem számíthattak az autópályásokra. Pedig ilyesmire bevallottan nincs az útkezelőnek szakembere.
Kerestük a NÚSZ-t, a természetvédelmi törvény ugyanis egyértelműen fogalmaz: minden szervezet kötelessége a természeti értékek és területek védelme.
A szolgáltató közölte: kaphatott volna engedményt a madármentők autója, ha előbb a közútkezelőhöz fordulnak, akik kérhetik a díjmentességet. – Tekintettel arra, hogy nem állt fenn balesetveszély, és nem keletkezett közúti kár, az engedély kiadásának nem volt jogalapja, így a NÚSZ Zrt. sem tudott mentességet adni a járműnek – válaszolták.