Nap mint nap belefutunk kétségbeesett gazdik hirdetéseibe, amelyek arról szólnak, hogy eltűnt a kutyájuk, szerintük ellopták. Azt beszélik, ezeket az állatokat a határon túl jó pénzért értékesítik. Mi igaz ebből?
Egyes elméletek szerint felütötte a fejét a kutyamaffia. Ugyanúgy, ahogyan az autók esetében, a házi kedvenceket is országszerte lopkodják a busás váltságdíjakért cserébe, vagy azért, hogy külföldön drága pénzért adják tovább.
– Természetesen előfordulhat, hogy egy elveszett és megtalált kutyáért a gazdája hajlandó sokat fizetni. Aki kutyát lop, az saját magának vagy eladásra lopja, és nem adja vissza – kezdte a Borsnak Pataki Gábor, az Állatvédő Liga vezetője. – Tavaly volt egy furcsa esetünk. Elveszett egy nagyon értékes kutya. Kitettük az oldalunkra, hogy a megtaláló 500 ezer forintot kap. Valaki felajánlotta, hogy a jutalomért cserébe visszaadja. Mi jeleztük a rendőrségnek az esetet, mert ez súlyos bűncselekmény, jogtalan kisajátításnak számít, de az illető nem jelentkezett. Egy szélhámos volt. Kiderült, hogy az ebet még az eltűnése napján elütötte egy vonat – emlékezett vissza a szakember.
Az Állatvédő Liga vezetője elmondta lapunknak, hogy spórolás miatt azt is képesek eljátszani az emberek, hogy kutyát találtak.
– Két hete történt, hogy egy férfi felhívott minket azzal, talált egy törött lábú kutyát. Ő megtartaná, de lássuk el. Elmondtuk, hogy jogszabály szerint vissza kell adnia a gazdájának, erre lecsapta a telefont. A száma alapján a rendőrség segítségével megtaláltuk, és kiderült, hogy a saját kutyája volt, amit ingyen akart meggyógyíttatni. Azt egyébként kevésbé tartom hihetőnek, hogy külföldi eladásra lopjanak kutyát. Rengeteg szaporító van az országban, akiktől jól kinéző, de rossz minőségű kutyákat lehet beszerezni fillérekért. Na, ezeket adják el kint – mondta a liga vezetője.
Dr. Koleszár István a Rex Kutyaotthon Alapítvány állatorvo-sa szerint lopás, majd eladás esetén megbuherálják az eb azonosító kártyáját.
– Konkrét esetet nem hallottam, de előfordulhat. Olyan már volt, hogy behoztak hozzám Budapesten egy nagyon értékes kutyát, hogy oltsam be veszettség ellen, de az illetőnél nem volt ott az oltási könyv. Azt mondta, amikor Szegeden megvette, a tulajdonos elfelejtette azt magával hozni. Mondtam, hogy nem gond, leolvassuk a chipjét, de ő felkapta a kutyát és elviharzott vele. Sajnos a chipet ki lehet venni az állatból. Mivel csak ezzel lehet eladni külföldön kutyát, állatorvosi segítséggel bele tudnak tenni egy másikat. Ilyenkor az azonosítót nem regisztrálják, de ezt kint már nem ellenőrzik – mondta a szakember.
Wegera György, a Kutya Segélyszolgálat Alapítvány elnöke sem hallott válságdíj vagy értékesítés érdekében lopott kutyáról.
– Nemrégen egy gyepmester vitt el rossz tartási körülményekre hivatkozva értékes, jól eladható kutyákat és a visszaadásukhoz kért pénzt. Végül a segítségünkkel sikerült visszaszereznünk az állatokat. Nem emlékszem, hogy nyomravezetői díjért kerestek volna kutyát. A megtalálások általában állatvédőkhöz köthetők, ők pedig nem kérnek ellenszolgáltatást. Egy kerítésen keresztül kihúzott, értékes kutyát külföldön busás haszonnal lehet eladni sokkal kevesebb kockázattal – magyarázta az elnök, aki szerint macskákat kevésbé lopnak.