Aktuális

Meddig mehetnek el a polgárőrök?

D. A.

Létrehozva: 2018.06.05.

Nem igazoltathatnak, de gázspray-t használhatnak a polgár­őrök, ha a helyzet megkívánja.

Meddig mehetnek el a polgárőrök?

Bárhová megyünk az országban, szinte biztos, hogy látunk útközben járőröző polgárőröket, akik rögtön felkapják a fejüket, ha ismeretlenek vagyunk a környéken. De mi a különbség a polgárőr és a rendőr között? Mit tehet meg előbbi, és mit nem?

– A lakossági nyugalom megőrzése és a bűnmegelőzés az elsődleges feladatunk. Vannak települések, ahol nincs rendőrség, csak polgárőrség működik, ott csak ránk számíthatnak, mert idő, mire kiér a rendőr – kezdte Nincsók Sándor Pest megyei polgárőr, aki több tíz évvel ezelőtt döntött úgy, hogy fellép faluja érdekében. Pedig fizetést nem kap érte. – Társadalmi munkában végezzük a feladatokat. Egyesületek formájában működünk, pénzt nem kapunk. Ha úgy látjuk, hogy valaki helytelen dolgot cselekszik, akkor felszólíthatjuk őt, hogy hagyja abba. Ugyanúgy, mint bármelyik másik állampolgár. Hozzánk még riasztórendszerek is vannak bekötve, mert azonnal a helyszínre tudunk sietni, és értesíthetjük a rendőrséget. Nem riadunk meg az éjszakai műszaktól – magyarázta a Borsnak a polgárőr.

Nincs fegyverük

A polgárőr nem igazoltathat, de ha a rendőrök kérik, bűncselekmény gyanúja esetén közbeléphet.

– Fegyvert nem viselhetünk, egyedül a gázspray megengedett. A rendőrséggel végezhetünk közös szolgálatot is, felkérésükre részt vehetünk előre tervezett akciókban. Rendezvényeket felügyelünk, katasztrófák esetén segítünk az eredeti állapot helyreállításában, védjük az állatokat és a természetet. Közúti közlekedési baleset esetén pedig a helyszínen biztosítjuk a közlekedés zavartalanságát addig, amíg a rendőrök nem érkeznek meg. Jelzőőri teendőket látunk el. De fontos kihangsúlyozni, hogy ez társadalmi munka – mondta el a polgárőr, aki elárulta: azt tapasztalják, hogy a fiatal generációt nehéz megfogni, hogy vállaljanak szerepet ezen a pályán.

Hogyan lehetünk polgárőrök?

Nem kapnak munkájukért juttatást a polgárőrök. Szervezetük azonban állami támogatásban részesül, mely a központi költségvetés része. Az alanynak jelentkeznie kell célszerűen a lakóhelyi szervezetnél, ahol elbeszélgetnek vele arról, hogy miért szeretne polgárőr lenni. Ki kell tölteni egy belépési nyilatkozatot, majd a jelentkezô előéletét a rendőrség leellenőrzi. Csak büntetlen előéletű ember lehet a szervezet tagja. A három hónapos próbaidő után, a sikeres alapismereti vizsga letételét követően kaphatja meg az igazolványát.

Fiatalokra van szükség

Az Országos Polgárőr Szövetség elnöke szerint a lakosság közbiztonságérzete látványosan romlott, és új típusú bűncselekmények jelentek meg, ezért szükségszerű volt a szervezet létrejötte. Mindennek már 27 éve.

– A polgárőrség fejlődése, minőségi átalakulása, technikai fejlesztése valamennyi egyesületnél, szövetségnél érzékelhető. A polgárőrségről szóló törvény az egységes formaruha, az egységes polgárőr-igazolvány, egységes gépjármű, járműmegjelenés mind ezt igazolja – vallja dr. Túrós András, aki tavaly a Tolna Megyei Bűnmegelőzési Tanács ülésén elmondta: sajnos a szervezet lassan elöregszik, mert tagjainak többsége nyugdíjas, ezért célul tűzték ki, hogy nyissanak a fiatalok  felé. Ehhez azt a módszert választották, hogy középiskolákban polgárőr-egyesületet hoznak létre felnőttekből, s hozzájuk kapcsolódhatnak a fiatalok.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek