Aktuális

Megúszhatja a kerékbilincset legálisan, bírság nélkül

Bors

Létrehozva: 2018.06.01.

Bárkivel előfordulhat, hogy a nagy sietségben rossz helyre parkol, ami után bizony jöhet a kerékbilincs vagy az elszállítás.

Forrás: MTI

Ön tudta, hogy nemcsak a bilincsleszedéssel járó hosszú várakozást, hanem akár a több tízezres csekket is megúszhatja? Mindezért összesen 2300 forintot kell csak fizetnünk. Minden autótulajdonosnak vagy üzemben tartónak joga van beregisztrálni a járművét a saját elérhetőségével a Központi Nyilvántartásba, amiért egyszeri 2300 forintot kell fizetnie. Az egyetlen kikötés, hogy személyesen kell megjelenni az okmányirodában az adatok felvételére.

– A nyilvántartási rendszerben bármilyen elérhetőséget megadhatunk, amin keresztül felvehetik velünk a kapcsolatot – mondta dr. Bakonyi Lilla ügyvéd. – A közterület-felügyelet munkatársainak kötelességük megnézni, hogy a rendszámhoz tartozik-e elérhetőség, mielőtt elszállítják a kocsit vagy felteszik a bilincset. Ha van regisztráció, akkor szöveges üzenetben keresik fel a tulajdonost vagy üzemben tartót, innentől kezdve pedig megindul a visszaszámlálás. Tizenöt perc türelmi időt kapunk, hogy visszatérjünk a helyszínre, és elálljunk az autóval, így az intézkedést felfüggesztik. Ha viszont már elkezdték a felszerelést vagy elszállítást, akkor is megúszhatjuk a kalandot a bírság összegének felével. Ne feledjük azonban, hogy a kerékbilincs alkalmazása egy szabálysértés miatt történik, amelyért a büntetés kiszabható, azonban ez lehet, hogy csak egy figyelmeztetés vagy egy alacsony összegű bírság lesz – tette hozzá az ügyvéd.

Ennyit kell fizetnünk

Bors-TIPP:

Új autó vásárlásánál az átíráskor már az okmányirodában jelezze a regisztrációigényét, így nem kell külön eljárási díjat fizetnie.

Parkolójegy hiánya: Ha elfelejtettük megváltani, de öt naptári napon belül befizetjük a kapott csekket, akkor a területre érvényes egyórai összeg tízszeresével kell számolni. Ha az öt napot túlléptük, de még benne vagyunk a kilencben, akkor az egyórai díj harmincszorosát kell kifizetni, míg kilenc napon túli befizetésnél már ötvennel kell szorozni a területi összeget, és azt kell bírságként kifizetnünk.

Tilosban parkolás: 11 500 forinttal lesz könnyebb a pénztárcánk, ha kerékbilincset kell leszedni a járműről, a várakozási időről nem is beszélve. Viszont ha még éppen rajtakapjuk a közterület-felügyelet munkatársait, akkor a teljes összeg felével, 5750 forinttal megúszhatjuk.

Elszállítás: A legfrissebb rendelet szerint a minimum, amit a személyautó elszállításánál fizetni kell, a település lakosságának számától is függ.

200 000 főt meghaladó településen 20 000 forint

10 000 és 200 000 fő közötti lélekszámnál 17 250 forint

10 000 alatt 14 500 forint.

Ezekbe az összegekbe a forgalmi adót még nem számolták bele. 

Az alábbi helyeken soha ne álljon meg

A járdán részben vagy teljesen csak akkor szabad parkolni, ha azt tábla vagy felfestés jelzi, de akkor is csak úgy tehetjük ezt meg, ha a járda felét szabadon hagyjuk a gyalogosoknak.

Mikortól parkolás a várakozás?

A KRESZ szerint a várakozás maximum öt percig tarthat, és a sofőrnek az autója mellett kell maradnia. Ha letelik az öt perc, vagy a kocsit felügyelet nélkül hagyjuk, az már parkolásnak vehető.­­

Egyirányú úton csak akkor állhatunk meg, ha a jobb oldalon legalább 5,5 méter szélességű hely marad az autósoknak.

Tilos megállni olyan helyen, ahol fényjelző készüléket vagy táblát takar ki a kocsi.

Nem szabad parkolni többek között kanyarban, hídon, alagútban, gyalogosátkelőhelyen, buszmegállóban és a vasúti átjárótól számított 30 méteren belül. Ezeken a helyeken biztosan számíthatunk büntetésre és kerékbilincsre.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek