<p>Eltűnhet hazánkból több bogyós gyümölcs is - a málna, a szeder és a fekete ribiszke hazai termőterülete is drasztikusan csökkent.</p>
Forrás: Pixabay
Akár meg is szűnhet itthon több bogyós gyümölcs - elsősorban a málna és a szeder - termesztése a klimatikus viszonyok változása, a munkaerőhiány és a külföldi - lengyel és szerb - konkurencia miatt - írja a Magyar Idők.
A lap a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnökét, Apáti Ferencet idézve írja, hogy míg a nyolcvanas években 7000 hektáron termesztettek évi 40-60 ezer tonna málnát, az ezredfordulóra ez a szám 1200-1400 hektár és 10-15 ezer tonna volt, mára pedig a termesztés száz hektár körüli területen folyik, ami összesen 6-800 tonna málnát jelent.
A drasztikus csökkenés egyik oka - magyarázza a szakember - az elmúlt évtizedben uralkodó forró, száraz, aszályos nyarak, amiket ezek a gyümölcsök egyszerűen nem bírnak. Leginkább ezek a klimatikus okok azok, amik miatt a lengyel és szerb versenytársakkal nem tudják felvenni a versenyt a hazai termesztők.