Több olvasónk is jelezte az elmúlt napokban, hogy furcsa, esőszerű, ámde ragacsos lé esett az égből. Senki nem tudta hova tenni a jelenséget.
Forrás: Thinkstock
Az esőszerű folyadék ragacsos, jól látható foltokat eredményez a kerti bútorokon, bicikliken, de még az autókon is. Leszedni sem egyszerű. De mi ez?
A legtöbb esetben rovarok által kiválasztott, úgynevezett mézharmat, más néven édesharmat.
Ezt a tényt Jordán László, a Nébih alelnöke is megerősítette a Borsnak.
Két nagyobb rovarcsoportban, a levéltetvek és a levélbolhák között ismert számos mézharmattermelő faj, amelyek főleg a juhar-, a hárs-, a körte-, az őszibarack-, a szilva- és az almafák lombozatán szeretnek tanyázni.
– Ezek a fajok jóval több táplálékot vesznek fel, mint amennyire valójában szükségük van. A rovarok a számukra fölösleges mennyiséget a környezetükre fecskendezik szét – árulta el a Borsnak a szakember.
Ettől válik fényessé a fák alatti növény, és ettől lesz pöttyös minden, ami a fa alatt áll. Rettentő nehéz lemosni, mert a mézharmatnak magas a cukortartalma, így beleragad a felületbe.
Pontosan ezt tapasztalta az Ócsán élő Mónika is, aki képet is küldött lapunknak az idegesítő pöttyökről.
– Először a fiam biciklijén vettem észre a cseppeket, aztán láttam meg, hogy a műanyag szék is tele van. Azt hittem egyszerű esőcsepp, bár nem emlékeztem rá, hogy esett volna az eső. Akkor lepődtem meg jobban, mikor nem tudtam lemosni – mondta a meglepett asszony.
Nem csak a rovarok „bűne” lehet a meglepő, esőszerű nedv. Az úgynevezett guttáció is okozhat meglepetést.
– Ez a folyamat a növény által, általában a levél csúcsán kiválasztott folyadékcsepp, ami tulajdonképpen nem más, mint víz, ezért téveszthetik sokan össze egy hirtelen jött esővel – tájékoztat Jordán László. Megnyugtató viszont, hogy bár meggyűlik vele a bajunk, az egészségünkre és a növényekre sincs káros hatással.